Slovenské firmy, ktoré plánujú investície do svojej energetiky, môžu získať od štátu státisícové dotácie. Ministerstvo hospodárstva im plánuje rozdeliť 163 miliónov eur. Rezort hospodárstva vyhlási tri výzvy, vďaka ktorým môžu získať dotácie na znižovanie nákladov na energie či na zvyšovanie podielu výroby elektriny v lokálnych zdrojoch.
Na prvú výzvu Zelená podnikom pôjde celkovo 66 miliónov eur. Finančná pomoc je určená pre mikro, malé a stredné podniky pre rýchlu podporu na inštaláciu obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a na energetické audity. Druhá, s alokáciou 67 miliónov eur, je určená pre podporu energetickej efektívnosti a využívania OZE v podnikoch. Je to výzva pre všetky typy firiem. Tretia výzva z Plánu obnovy a odolnosti v hodnote 30 miliónov eur je určená na podporu výstavby zariadení na OZE a batériových systémov.
Vo výzve Zelená podnikom sa budú môcť malé podniky uchádzať o dotáciu až do 50-tisíc eur. Môžu o ňu požiadať nielen s.r.o. ale aj samostatne zárobkovo činné osoby či rodinné podniky. Malé firmy sa môžu uchádzať o dotáciu na tepelné čerpadlá, solárne kolektory, fotovoltické panely a veterné turbíny. Ministerstvo zverejní výzvu Zelená podnikom v pondelok (7.4.).
Vo výzve na podporu energetickej efektívnosti a využívania OZE v podnikoch môže firma získať príspevok od 50-tisíc až po tri milióny eur. Môže ju využiť na podporu projektov svojej energetickej efektívnosti. Pôjde napríklad o zateplenie budov, výmenu okien, chladenie či osvetlenie. „Výzva bude otvorená koncom budúceho týždňa, teda do 11. apríla.
Ministerstvo už vyhlásilo tretiu výzvu z Plánu obnovy a odolnosti SR zameranú na podporu výstavby nových zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a batériových systémov. Cieľom je zvýšenie podielu elektriny vyrobenej z OZE na hrubej konečnej energetickej spotrebe Slovenska. Výzva je vyhlásená do 15. júla a je určená pre fyzické alebo právnické osoby a podporuje výstavbu zariadení na výrobu elektriny využitím obnoviteľných zdrojov energie (solárna, veterná, geotermálna energia, energia z biomasy, bioplynu, skládkového plynu a plynu z čistiarní odpadových vôd).
Súčasťou projektu musí byť zároveň inštalovanie nového zariadenia na uskladňovanie elektriny (pripojeného pred odovzdávacím miestom zariadenia na výrobu elektriny z OZE) – batériový systém. Podporené môžu byť nové zariadenia na výrobu elektriny z OZE s celkovým inštalovaným výkonom minimálne 0,5 megawattu a maximálne päť megawattov. Maximálna výška podpory projektu je 2,5 milióna eur.
Ďalšie dôležité správy
