Spojené arabské emiráty ako prvá krajina sveta začnú využívať umelú inteligenciu (AI) pri tvorbe a úprave zákonov. Regulácia poháňaná AI má urýchliť legislatívny proces až o 70 percent a zabezpečiť vyššiu presnosť novej legislatívy.
Vláda zároveň založila nový úrad, ktorý má tvorbu zákonov pomocou AI koordinovať a na proces dohliadať.
Ambiciózny plán s rizikami
Zatiaľ nie je jasné, ktorý konkrétny systém AI úrady použijú. Umelá inteligencia bude čerpať z rozsiahlej databázy federálnych a lokálnych zákonov, súdnych rozsudkov a dát o verejných službách a pravidelne navrhovať legislatívne zmeny. Okrem zefektívnenia procesu bude mať AI za úlohu aj predvídať potrebné zmeny skôr, ako si ich uvedomia zákonodarcovia.
Plán, ktorý odborníci označujú za mimoriadne ambiciózny, podľa Ronyho Medagliu z kodanskej Copenhagen Business School svedčí o snahe urobiť z AI skutočného „spoluzákonodarcu“.
Experti zároveň varujú pred množstvom rizík. Hoci sú modely umelej inteligencie pôsobivé, „naďalej majú halucinácie a problémy so spoľahlivosťou, takže im nemôžeme veriť,“ uviedol Vincent Straub z Oxfordskej univerzity.
Halucinácie sú v kontexte AI označením pre vygenerované odpovede, ktoré obsahujú nepravdivé alebo zavádzajúce informácie.
„Nezmyselné“ strojové zákony
Marina De Vosová z univerzity v anglickom Bathe varovala, že AI môže navrhnúť opatrenia, „ktoré síce budú dávať zmysel stroju, ale ich implementácia v ľudskej spoločnosti bude nezmyselná“.
Autoritárska povaha režimu v Spojených arabských emirátoch navyše umožňuje rýchle experimentovanie s technológiami, aké by v demokraciách bolo oveľa ťažšie, upozornil Keegan McBride z Oxfordského internetového inštitútu.
Ďalšie dôležité správy
