Prepojenie s miliardárom Elonom Muskom, ale aj neetické využívanie umelej inteligencie môže výrazne poškodiť povesť firiem. Vyplýva to z aktuálneho indexu, ktorý zostavila agentúra Global Situation Room, mapujúca hrozby pre globálne značky v roku 2025.

Bývalý šéf CIA Leon Panetta, bývalý riaditeľ MI6 Richard Dearlove či niekdajší prezidenti a generálni riaditelia veľkých firiem vypracovali zoznam 10 najvýznamnejších reputačných rizík, ktoré môžu firmám spôsobiť stratu dôvery.

Najväčšou hrozbou pre reputáciu je podľa indexu zneužívanie umelej inteligencie – najmä v prípade, ak sa využíva na tvorbu dezinformácií alebo deepfake obsahu. Spoločnosti tak môžu stratiť dôveru zákazníkov a čeliť vážnym dôsledkom. „Ak firmy AI nerozumejú alebo ju nezvládnu, môžu spustiť lavínu problémov, ktorú už nebude možné zastaviť,“ uviedol jeden z členov Rady podľa webu Euronews.

JB 40 Firestone - Auto Tesla Cybertruck vo farbách americkej zástavy počas prehliadky Firestone parade v meste Firestone, v americkom štáte Colorado 4. júla 2024. Spojené štáty si vo štvrtok 4. júla pripomínajú Deň nezávislosti. FOTO TASR/AP

A Tesla Cybertruck wrapped in patriotic motif rolls along in the Colorado 4th at Firestone parade to mark the Independence Day holiday Thursday, July 4, 2024, in Firestone, Colo. Floats, marching bands, classic cars and motorcycles were features in the annu
Neprehliadnite

Symbol Trumpovej Ameriky vypískali. Tesla Cybertruck sa stal najnenávidenejším autom na svete

Riziká spojené s AI budú podľa odhadov ďalej narastať, keďže právne rámce a regulácia technológie sú stále nejasné a nestabilné. „AI naďalej predstavuje najväčšiu reputačnú hrozbu pre značky, pričom práve tí, ktorí sa k nej správajú zodpovedne, môžu byť paradoxne znevýhodnení voči tým, ktorí ju používajú neeticky,“ píše sa v správe.

Na druhom mieste rebríčka sa prekvapivo ocitlo meno najbohatšieho muža sveta – Elona Muska. Podľa indexu môže aj nepriama asociácia s generálnym riaditeľom Tesly výrazne zvýšiť reputačné riziká pre značku.

E. Musk je dlhodobo vnímaný ako kontroverzná osobnosť, najmä po tom, čo sa spojil s prezidentom USA Donaldom Trumpom a otvorene podporoval jeho predvolebnú kampaň. Kúpa Twitteru, premenovaného na X, a séra kontroverzných vyjadrení viedli k zhoršeniu jeho mediálneho obrazu. Len v prvom štvrťroku 2025 sa stal terčom výrazne negatívneho spravodajstva po celom svete.

Ďalšie dôležité správy

KK21 Londýn - Britský premiér Keir Starmer hovorí počas zasadnutia okrúhleho stola na medzinárodnom summite o boji proti prevádzačom 31. marca 2025 v Londýne. Predstavitelia 40 krajín sa v Británii stretli, aby diskutovali o medzinárodnej spolupráci v boji proti prevádzačom ľudí. FOTO TASR/AP
Britain's Prime Minister Keir Starmer leads a roundtable discussion at the Border Security Summit in London, Monday, March 31, 2025.(AP Photo/Kin Cheung, Pool)
Neprehliadnite

Britský premiér Starmer má plán, ako rozvinúť obchod s EÚ a vyšachovať USA z hry