Prepojenie s miliardárom Elonom Muskom, ale aj neetické využívanie umelej inteligencie môže výrazne poškodiť povesť firiem. Vyplýva to z aktuálneho indexu, ktorý zostavila agentúra Global Situation Room, mapujúca hrozby pre globálne značky v roku 2025.
Bývalý šéf CIA Leon Panetta, bývalý riaditeľ MI6 Richard Dearlove či niekdajší prezidenti a generálni riaditelia veľkých firiem vypracovali zoznam 10 najvýznamnejších reputačných rizík, ktoré môžu firmám spôsobiť stratu dôvery.
Najväčšou hrozbou pre reputáciu je podľa indexu zneužívanie umelej inteligencie – najmä v prípade, ak sa využíva na tvorbu dezinformácií alebo deepfake obsahu. Spoločnosti tak môžu stratiť dôveru zákazníkov a čeliť vážnym dôsledkom. „Ak firmy AI nerozumejú alebo ju nezvládnu, môžu spustiť lavínu problémov, ktorú už nebude možné zastaviť,“ uviedol jeden z členov Rady podľa webu Euronews.

Symbol Trumpovej Ameriky vypískali. Tesla Cybertruck sa stal najnenávidenejším autom na svete
Riziká spojené s AI budú podľa odhadov ďalej narastať, keďže právne rámce a regulácia technológie sú stále nejasné a nestabilné. „AI naďalej predstavuje najväčšiu reputačnú hrozbu pre značky, pričom práve tí, ktorí sa k nej správajú zodpovedne, môžu byť paradoxne znevýhodnení voči tým, ktorí ju používajú neeticky,“ píše sa v správe.
Na druhom mieste rebríčka sa prekvapivo ocitlo meno najbohatšieho muža sveta – Elona Muska. Podľa indexu môže aj nepriama asociácia s generálnym riaditeľom Tesly výrazne zvýšiť reputačné riziká pre značku.
E. Musk je dlhodobo vnímaný ako kontroverzná osobnosť, najmä po tom, čo sa spojil s prezidentom USA Donaldom Trumpom a otvorene podporoval jeho predvolebnú kampaň. Kúpa Twitteru, premenovaného na X, a séra kontroverzných vyjadrení viedli k zhoršeniu jeho mediálneho obrazu. Len v prvom štvrťroku 2025 sa stal terčom výrazne negatívneho spravodajstva po celom svete.
Ďalšie dôležité správy
