V období, keď sa stále viac hovorí o potrebe zabezpečenia potravinovej sebestačnosti krajiny a za hlavnú prioritu ju v oblasti agropotravinárstva považuje aj nová vláda, hrozí Slovensku skôr jej ďalšie znižovanie.

Pre pandémiu koronavírusu klesla výkupná cena jatočných ošípaných v priebehu niekoľkých týždňov o takmer tretinu. Kým pôvodne stál kilogram jatočnej ošípanej 1,65 eura, dnes sa jeho cena prepadla už na úroveň 1,15 eura za kilogram.

Dôvodom je prebytok bravčového na európskom trhu, keďže od začiatku prepuknutia koronakrízy je zastavený vývoz mäsa z kontinentu. Slovenskí chovatelia ošípaných hovoria o extrémnej rýchlosti pádu ceny, čo pre nich môže mať devastačný účinok.

Macho Emil, Agropodnik, Trnava
Neprehliadnite

Šéf poľnohospodárov: Ak sa zavrú hranice, zemiakov máme na dva týždne

Podľa predsedu Zväzu chovateľov ošípaných Juliána Škerlíka, sa výkupná cena dostala pod hranicu rentability samotného chovu a chovatelia tak začínajú na každom zvierati prerábať.

„Záleží od celkovej ekonomiky podniku, ktorý chová ošípané, na koľko mu bude súčasný prepad cien spôsobovať straty. Za cenou zvieraťa však nemôžeme vidieť len náklady na jeho chov. Tržby za zvieratá idú aj na rekonštrukcie objektov, splácanie starých finančných záväzkov a na reprodukciu chovov, ktorú chceme zvyšovať nielen pod tlakom pandémie, ale aj nutnosti zlepšiť sebestačnosť krajiny,“ vysvetľuje v tejto súvislosti J. Škerlík.

PD Sokolce, Lelkes Peter
Zdroj: Trend, Maňo Štrauch

Bravčové v obchodoch nezlacnelo

Predseda zväzu ďalej poukazuje na to, že hoci výkupná cena pre chovateľov klesá, spotrebiteľské ceny v obchodoch túto situáciu nekopírujú. „Cena bravčového mäsa v obchodoch neklesla. Nie sme to teda my, chovatelia, ktorí profitujú zo súčasnej situácie,“ hovorí J. Škerlík.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa