Navrhovaná novela zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách môže ohroziť spodné vody na Slovensku. Ak čistiarne odpadových vôd nebudú môcť pre novú legislatívu čistiť žumpové vody, občania ich môžu začať vyvážať do riek. Ohrozených je takýmto spôsobom až 1 700 obcí, uviedol prezident Asociácie vodárenských spoločností Stanislav Hreha.
Zákaz vývozu
„Slovensko má 2 900 miest a obcí, z ktorých neodkanalizovaných je 1 700. Tieto obce nemajú inú možnosť, ako riešiť svoje odpadové vody, iba vývozom žumpy,“ povedal Hreha. „Čistiarne odpadových vôd sú väčšinou vo vlastníctve vodárenských spoločností, čo je kameň úrazu. Nový pozmeňujúci návrh zákona totiž hovorí, že vodárenským spoločnostiam nebude umožnené ťahať žumpy, teda vyvážať žumpové vody do čistiarne odpadových vôd,“ upresnil.
V súvislosti s navrhovanou novelou sa neuskutočnila potrebná diskusia a vláda nezobrala do úvahy pripomienky odborníkov. Na problém upozornil aj predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik.
Milióny ohrozených ľudí
V prípade, že občania nebudú mať kam vyvádzať žumpovú vodu a táto voda nebude môcť byť dovezená do čistiarne, sa stane, že dôjde k ohrozeniu zdravia a života, skonštatoval predseda ZMOS-u. Vyčíslil, že ohrozených by mohlo byť približne 1,5 milióna obyvateľov Slovenska.
Potrebu riadneho pripomienkového konania zdôraznila aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ). „Na nasledujúcej schôdzi Národnej rady apelujeme na poslancov, aby zákon neschválili a myslíme si, že by mu mala predchádzať diskusia za účasti odbornej verejnosti. Aby sme mohli definovať dosahy a riziká, ktoré z neho vyplývajú,“ doplnil výkonný riaditeľ AZZZ Daniel Širhal.
Ďalšie dôležité správy
