Nemecko chce urýchliť rokovania o integrácii krajín západného Balkánu do Európskej únie. V piatok to uviedla nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková po rozhovoroch so svojou slovinskou kolegyňou Tanjou Fajonovou. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

Únia kontra Moskva a Peking

„Na Balkáne nesmie vzniknúť žiadna medzera, v ktorej by sa mohlo usadiť Rusko alebo iní aktéri," povedala Baerbocková.

Okrem Moskvy sa v súčasnosti na západnom Balkáne snaží získať väčší vplyv aj Peking, pripomína DPA.

„Západný Balkán je geograficky uprostred EÚ. Musíme konečne dostať ľudí tohto regiónu aj do nášho politického centra," zdôraznila šéfka nemeckého rezortu diplomacie.

Kľúčové rokovania

EÚ by podľa Baerbockovej mala dodržať svoj prísľub na začatie prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom, o ktorom rozhodla ešte v marci 2020. „Je to v našom vlastnom strategickom záujme a je to tiež otázka dôveryhodnosti," dodala.

Prístupové rokovania v súčasnosti prebiehajú s Čiernou Horou a Srbskom.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok počas návštevy Českej republiky uviedla, že rýchlosť prístupového procesu je v rukách jednotlivých krajín. Dodala, že súčasným členom EÚ trval vstup do bloku rôzne dlho, od štyroch do desiatich rokov. Niektoré krajiny podľa jej slov v tomto smere nezaznamenali žiaden pokrok ani za 20 rokov.

Ďalšie dôležité správy

WA 43 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (vpravo) a nemecký kancelár Olaf Scholz diskutujú počas summitu EÚ v Bruseli vo štvrtok 23. júna 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz, left, speaks with European Commission President Ursula von der Leyen during a round table meeting at an EU summit in Brussels, Thursday, June 23, 2022. European Union leaders are expected to approve Thursday a proposal to grant Ukraine a EU candidate status, a first step on the lon
Neprehliadnite

Na západnom Balkáne vládne korupcia, EÚ nie je spokojná. Máte doma bordel, odkazujú Balkánci