Dlhoočakávané zotavenie nemeckej ekonomiky sa opäť odsúva. Vláda v Berlíne tento týždeň znížila prognózy hospodárskeho rastu v tomto roku pre napätie v obchode a rastúcu neistotu v súvislosti s nadchádzajúcimi predčasnými voľbami. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Vláda najnovšie očakáva, že nemecká ekonomika tento rok vzrastie len o 0,3 percenta namiesto 1,1 percenta, ktoré predpovedala na jeseň. Najväčšie európske hospodárstvo vykazuje len malé známky zotavovania po dvoch rokoch poklesu.

Spor o to, ako oživiť nemeckú ekonomiku, prispel k novembrovému kolapsu vlády a pripravil pôdu pre predčasné voľby, ktoré sa budú konať 23. februára.

„Nemecko uviazlo v stagnácii," povedal v stredu (29. 1.) minister hospodárstva Robert Habeck. Uviedol aj tri dôvody zhoršenia vládnych prognóz pre rok 2025: nemožnosť realizovať iniciatívy na podporu rastu pre pád vládnej koalície, neistota okolo výsledku predčasných volieb a geopolitické riziká spojené najmä s návratom prezidenta Donalda Trumpa na post prezidenta USA.

„Aj znížená predpoveď rastu je príliš optimistická. Smerujeme k tretiemu roku recesie po sebe, zatiaľ čo všetky ostatné priemyselné ekonomiky rastú," povedal podpredseda opozičnej konzervatívnej CDU Jens Spahn.

Popredné nemecké ekonomické združenia vládu kritizovali tiež a v spoločnom vyhlásení uviedli, že zle odhadla situáciu. Kancelár Olaf Scholz podľa nich dlho hovoril len o cyklických výzvach namiesto o štrukturálnych problémoch. „Centrálne reformy politici v priebehu rokov opakovane odkladali," uvádza sa vo vyhlásení.

Stovky zástupcov rodinných firiem protestovali v stredu v Berlíne proti zlej ekonomickej situácii. Žiadali okrem iného zníženie byrokracie, nižšie ceny energií, viac kvalifikovanej pracovnej sily a nižšie dane.

Minister hospodárstva obvinil zo slabého výkonu ekonomiky nedostatočné investície a poznamenal, že Nemecko má prísnejšiu fiškálnu politiku ako iné krajiny skupiny G7, čo obmedzuje jeho rast. Habeck zároveň vyzval na reformu dlhovej brzdy, ktorá obmedzuje verejné pôžičky na 0,35 percenta hrubého domáceho produktu.

Miera inflácie v Nemecku by podľa prognózy mala v roku 2025 dosiahnuť 2,2 percenta a v roku 2026 klesnúť pod cieľ Európskej centrálnej banky na úrovni 2 percent, uviedol minister. Nezamestnanosť má vzrásť na 6,3 percenta z minuloročných 6 percent.

Očakáva sa tiež, že nemecký export klesne v roku 2025 o 0,3 percenta v dôsledku oslabenia konkurencieschopnosti, ako aj rastúceho geopolitického a obchodného napätia, tvrdí správa.

Podľa Spolkového zväzu nemeckého priemyslu BDI Trumpov návrat do Bieleho domu a jeho hrozba ciel môžu spôsobiť, že exportne orientovaná nemecká ekonomika klesne v roku 2025 o takmer 0,5 percenta.

Habeck v tejto súvislosti uviedol, že clám sa treba za každú cenu vyhnúť, pretože si vyberajú daň z investícií a predražujú tovar. „Je to hrozivé pre exportnú krajinu ako Nemecko, ale celkovo je to na škodu ľudí vo všetkých ekonomických oblastiach," povedal.

Nemecká vláda vo svojej 147-stranovej správe zdôraznila, že Európska komisia, ktorá je zodpovedná za európsku obchodnú politiku, musí rýchlo pokročiť v uzatváraní ďalších obchodných dohôd.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Nemecko je v hlbokej hospodárskej kríze. Priemysel počíta s ďalším poklesom ekonomiky