Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová chce po parlamentných voľbách v Nemecku, ktoré sa konajú 26. septembra, predložiť návrh na nezávislé vojenské misie pod záštitou Európskej únie. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA.

„Myslím si, že článok 44 európskych zmlúv nám dáva šancu na spoločné rozhodnutia EÚ a realizáciu európskych misií koalíciami ochotných v rámci členských štátov. Pripravujeme návrh, ktorý by mal byť na stole na zasadnutí ministrov obrany do konca októbra," uviedla Krampová-Karrenbauerová v sobotňajšom vydaní denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ak chcú byť Európania braní vážne a ako dôveryhodní, musia byť schopní dôveryhodne konať, povedala Krampová-Karrenbauerová. „Môžu nastať situácie, v ktorých máme odlišný súbor záujmov, a to aj v rámci NATO," dodala ministerka.

Podľa DPA článok 44 stanovuje, že Rada EÚ môže poveriť vedením misie skupinu členských štátov, ktoré si to želajú a majú pre takúto misiu potrebné schopnosti.  Preto nie všetky štáty EÚ sa musia priamo zúčastňovať na týchto misiách.

JB 15 Štrasburg - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas prejavu o stave Únie na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu 15. septembra 2021. FOTO TASR/AP

European Commission President Ursula von der Leyen delivers a State of the Union Address at the European Parliament in Strasbourg, France, Wednesday, Sept. 15, 2021. The European Union announced Wednesday it is committing 200 million more coronavirus vaccine doses to Africa to help curb the COVID-19 pandemi
Neprehliadnite

Ursula von der Leyenová chce spoločnú migračnú politiku, ochranu médií a ľudských práv