Nádej na 600 eur pre dôchodcov, teda 500 eur za očkovanie a 100 eur na energie, stále žije. Vyhlásil to minister financií Igor Matovič (OĽaNO) v piatok po tom, ako plénum schválilo, že návrh na poukazy za očkovanie prerokuje v tzv. zrýchlenom režime.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Matovič do toho ide ako Hurvínek, no dať päťstoeurovky seniorom nebude jednoduché, firmy utrpia

Matovič verí, že sa nájde sociálne cítenie v strane Hlas-SD. Jej líder Peter Pellegrini tvrdí, že návrh nepodporia ani v prvom čítaní.

Sociálne cítenie Hlasu-SD

Matovič skonštatoval, že sa nespolieha na to, že by niektoré opozičné poslanecké kluby zvážili svoje hlasovanie.

,,Ale naďalej verím, že sa nájde sociálne cítenie v strane Hlas – sociálna demokracia, lebo v prípade, ak by tento návrh nepodporili, tak by sa ukázalo, ako to v skutočnosti myslia s dôchodcami, ako to v skutočnosti myslia so zúfalými zdravotníkmi v nemocniciach, ako to v skutočnosti myslia s tými dotknutými podnikateľmi, kde by tie peniaze mali skončiť," poznamenal minister financií.

Na snímke predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas snemu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) pri príležitosti 10. výročia vzniku hnutia, 17. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Svet Igora Matoviča: Obed zadarmo nestačí. Ľuďom treba platiť za ochotu najesť sa bezplatne

Dodal, že všetky karty vyložili na stôl. Opozícia si podľa neho ,,pýtala" priamo pomoc dôchodcom na energie, ktorú aj ponúkol. Podotkol, že napriek tomu ,,hodili dôchodcov cez palubu". Druhý pokus na reparát je však podľa jeho slov v utorok.

Zdržali sa hlasovania

Pellegrini priblížil, že nezaradení poslanci pôsobiaci v Hlase-SD boli do jedného prítomní v sále a pri hlasovaní o skrátenom legislatívnom konaní sa zdržali. Tento návrh podľa neho nespĺňa ich predstavy.

,,Čo ma veľmi mrzí, napriek tomu, že opozícia avizovala jednotný postoj, žiaľ, vďaka neprítomnosti štyroch poslancov za stranu Smer tento návrh prešiel," dodal.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie 14. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Matovič je ochotný k poukazu pridať 100 eur pre dôchodcov na energie

Podporu Hlasu-SD nemá ani 100-eurový bonus na energie. Podľa Pellegriniho je to niečo, čo Matovič vymyslel priamo počas rokovania. ,,To nie je ako na arabskom trhu, tu má vláda prichádzať s koncepčnými návrhmi. Ja som navrhoval nejaký kompromis aj samotnej nejakej propagácie očkovania, respektíve motivácie, ale aj výraznej pomoci ťažko skúšaným seniorom, nič z toho tento návrh neobsahuje tak, ako sme si predstavovali," vyhlásil Pellegrini.

Poukazy pre seniorov

Vláda má podľa neho ústavnú väčšinu a môže tak prijímať, čo chce, a to bez toho, aby potrebovala opozíciu. Opozícia tu podľa jeho slov nie je preto, aby ,,chránila zadok vládnej koalície, keď sa vládna koalícia medzi sebou háda". Aj pri hlasovaní v prvom čítaní budú podľa neho poslanci pôsobiaci v Hlase-SD ,,do nohy" v sále a budú proti, alebo sa zdržia.

Poukazy za očkovanie v hodnote 500 eur pre obyvateľov Slovenska starších ako 60 rokov prerokujú poslanci v skrátenom legislatívnom konaní. Zrýchlený režim k novele zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 schválilo plénum v piatok hlasmi 72 zo 143 prítomných poslancov.

Pri hlasovaní o skrátenom legislatívnom konaní hlasovali za poslanci OĽANO a Sme rodina. Proti boli poslanci SaS, Smer-SD a ĽSNS. Nezaradení poslanci sa zdržali alebo boli proti, okrem Jany Žitňanskej, Alexandry Pivkovej, Juraja Šeligu a Jozefa Šimka, ktorí boli za. Sedem poslancov nebolo prítomných.

Na snímke je minister financii Igor Matovič počas natáčania slovenského seriálu Pumpa.
Neprehliadnite

Matovič vyhodil do vzduchu desiatky miliónov. Teraz to skúša so stovkami