Desať najvyššie postavených úradníkov Európskeho parlamentu sa od júla môže tešiť na výrazne vyššie výplaty. Základný mesačný plat sa im zvýši o 2 699 eur, čím sa dostane na úroveň 23 235,49 eura pred zdanením. Ročne tak môžu zarábať až 278 825,88 eura, pričom ich príjmy nepodliehajú belgickej dani z príjmu, ale vnútornému daňovému systému EÚ so sadzbami od osem do 45 percent.
Zvýšenie sa vzťahuje aj na generálneho tajomníka europarlamentu Alessandra Chiocchettiho. Celkový ročný náklad na tieto navýšenia platov sa odhaduje na približne 324-tisíc eur.
Zmeny prišli po sérii povýšení zo stupňa AD15 na najvyšší stupeň AD16, ktorý je v rámci služobného poriadku EÚ určený len pre najskúsenejších a najvyššie postavených zamestnancov. Hovorca parlamentu pre Politico uviedol, že všetci dotknutí zamestnanci mali minimálne trojročnú prax v predchádzajúcom platovom stupni, pričom požiadavka na povýšenie sú dva roky.

Šesťciferné sumy na výplatnej páske. Kde v Európe sa ukrývajú najlepšie platené profesie?
Medzi povýšenými je sedem z celkových 16 generálnych riaditeľov, ktorí vedú hlavné administratívne oddelenia parlamentu:
Christian Mangold (komunikácia)
Ellen Robsonová (ľudské zdroje)
Juan Carlos Jiménez Marín (tlmočnícke služby a logistika)
Lorenzo Mannelli (IT a kybernetická bezpečnosť)
Guy Mols (bezpečnosť a ochrana)
Monika Strasserová (rozpočtová politika)
Michael Speiser (hospodárska a priemyselná politika)
Ďalší dvaja úradníci – Anders Rasmussen, zástupca generálneho tajomníka pre legislatívnu koordináciu a výskum, a Sannaleena Lepola-Honigová, riaditeľka pre parlamentné partnerstvá – budú na stupeň AD16 povýšení od 1. novembra 2025.
Zvýšenie platov vyvolalo nevôľu viacerých politikov, najmä z ľavicového spektra. Spolupredseda frakcie The Left Martin Schirdewan vyhlásil: „Zatiaľ čo ľudia v celej EÚ trpia následkami extrémneho počasia a starší bojujú o prežitie, parlament si sám zvyšuje platy. To už dnes nikto nedokáže vysvetliť – zostávam bez slov.“
Hoci je zvyšovanie platov v súlade s vnútornými pravidlami EÚ, prichádza v čase, keď sa naprieč Európou zvyšuje tlak na verejné financie a občania čoraz častejšie vyjadrujú frustráciu z privilegovaného postavenia európskej byrokracie.
Ďalšie dôležité správy
