Návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu prebudil menové trhy k životu. „Dokážu rýchlo reagovať na neočakávané udalosti,“ vysvetlil pre Economist Paul Lambert zo spoločnosti NCFX.
Najväčšia burza derivátov na svete CME Group uviedla, že v prvom štvrťroku 2025 vzrástol objem obchodovania s menami na jej platformách medziročne o 25 percent. Denný priemer v tom období dosiahol rekordných 1,1 milióna futures a opcií. Deň po tom, čo D. Trump v apríli ohlásil recipročné clá, dosiahla hodnota obchodov na platforme EBS, ktorá je súčasťou CME, úroveň 147 miliárd dolárov, čo bolo najviac od roku 2020.
Aj ďalšie nečakané politické rozhodnutia mali podobné dôsledky. Dňa 5. marca bola hodnota obchodovania medzi eurom a dolárom 137 miliárd dolárov. To je vyše dvojnásobok tohtoročného denného priemeru. Došlo k tomu po tom, čo Nemecko oznámilo zvýšenie obranných výdavkov.
Dňa 2. mája sa obchodovanie s jednomesačnými forwardovými kontraktmi na výmenný kurz dolára a taiwanského dolára vyšplhalo na platforme EBS na viac než šesť miliárd dolárov, čo bol denný rekord. Dôvodom bola ochota Číny nadviazať obchodné rokovania so Spojenými štátmi.
Nedávne výsledky veľkých bánk na oboch stranách Atlantiku naznačujú, že aj ony z týchto turbulencií profitujú. UBS oznámila, že jej príjmy z divízie pre devízy, úrokové sadzby a úvery medziročne vzrástli o 27 percent, a to najmä vďaka silnému výkonu v oblasti mien. Goldman Sachs zaznamenala skromnejší nárast o dve percentá v oblasti obchodovania s dlhopismi, menami a komoditami. Aj ona pripísala vyššie príjmy práve menovým trhom.
Ďalšie dôležité správy
