Fínsky prezident Sauli Niinistö bránil rozhodnutie Fínska pokračovať v procese vstupu do NATO aj bez svojho suseda Švédska. Odôvodnil to tak, že odmietnuť ratifikáciu svojej kandidatúry Tureckom by bolo problematické a „dosť šialené“.

Niinistö: Nemôžeme povedať Ankare nie

„Mali by sme odmietnuť ratifikáciu Tureckom? To znie dosť šialene,“ povedal fínsky prezident Niinistö pre švédsku verejnoprávnu televíziu SVT v interview, ktoré bolo odvysielané v sobotu večer. „Bola by to veľmi problematická situácia, keby sme Ankare povedali nie,“ dodal.

Výroky fínskeho prezidenta nasledovali po tom, ako turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok 17. marca oznámil, že jeho vláda začne s ratifikačným procesom týkajúcim sa Fínska.

Turecko stále blokuje vstup Švédska

Hoci Niinistö vždy zdôrazňoval, že Fínsko pôjde „ruka v ruke“ so Švédskom, pokiaľ to bude záležať na nich, ale ratifikácia nakoniec závisí od Turecka a Maďarska. Tieto dva členské štáty Severoatlantickej aliancie (NATO) ešte stále neschválili žiadosti oboch severských krajín o vstup, zosumarizoval okolnosti Niinistö.

Obe škandinávske krajiny po desaťročiach neutrality požiadali o vstup do transatlantickej obrannej aliancie vlani v máji, po plnohodnotnej invázii Ruska na Ukrajinu. Dali jasne najavo, že si želajú vstúpiť do NATO spoločne.

Turecko stále blokuje vstup Švédska z toho dôvodu, že Švédsko odmieta vydať 120 ľudí, ktorých Ankara pokladá za teroristov. Maďarsko zasa ešte neratifikovalo žiadosť Fínska a toto rozhodnutie sa očakáva 27. marca.

Ďalšie dôležité správy

WA 21 Washington - Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan gestikuluje počas tlačovej konferencie v Bielom dome vo Washingtone v utorok 12. decembra 2022. Biely dom prisľúbil v pondelok Afrike 55 miliárd dolárov vo forme ekonomickej, zdravotnej a bezpečnostnej pomoci. Pomoc bude poskytnutá počas nasledujúcich troch rokov. FOTO TASR/AP 

White House national security adviser Jake Sullivan speaks during the daily briefing at the White House in Washington, Monday, Dec. 12
Neprehliadnite

USA vítajú rozhodnutie Turecka ohľadom vstupu Fínska do NATO