Štrnásť krajín Európskej únie môže dať firmám štátne dotácie spolu až za 8,1 miliardy eur z verejných rozpočtov. Peniaze majú spoločnostiam pomôcť s projektmi na výskum a vývoj mikroelektroniky a komunikačných technológií. Schválila to Európska komisia.

Projekty sa týkajú výskumných a vývojových projektov pokrývajúcich mikroelektroniku a komunikačné technológie v celom hodnotovom reťazci, od materiálov a nástrojov až po návrhy čipov a výrobné procesy, uviedla komisia.

Cieľom projektov je umožniť digitálnu a zelenú transformáciu vytvorením inovačných mikroelektronických a komunikačných riešení a rozvojom energeticky účinných elektronických systémov a výrobných metód, ktoré šetria zdroje. Prispejú k technologickému pokroku v mnohých odvetviach vrátane komunikácií (5G a 6G siete), autonómneho riadenia, umelej inteligencie a kvantových počítačov. Budú tiež podporovať spoločnosti pôsobiace v oblasti výroby, distribúcie a využívania energie pri ich prechode na zelenú energiu.

Schválená pomoc predstavuje podľa podpredsedníčky EK Margrethe Vestagerovej jeden z doteraz najrozsiahlejších programov verejnej podpory vôbec. Okrem štátnej pomoci za 8,1 miliardy eur počíta Európska únia s ďalšími investíciami zo súkromného sektora v objeme 13,7 miliardy eur.

Ďalšie dôležité správy

Eurobankovky v ruke
Neprehliadnite

Štátna pomoc dosiahla vlani 1,146 miliardy eur, bola tretia najvyššia