Rada EÚ zašle budúci týždeň Európskemu parlamentu návrh rozhodnutia o začlenení Chorvátska do schengenského priestoru od 1. januára 2023. Konečné rozhodnutie by mohlo padnúť na jeseň. V pléne EP v Bruseli to v stredu vyhlásil chorvátsky premiér Andrej Plenkovič. TASR správu prevzala od agentúry HINA.

Rozhodnutie o vstupe do schengenského priestoru bez hraníc prijíma jednomyseľne Rada EÚ (členské štáty), súčasťou procedúry pred konečným rozhodnutím je aj žiadosť o stanovisko EP.

Plenkovič dúfa, že europarlament bude čoskoro hlasovať o svojom stanovisku k tomuto návrhu, pričom konečné rozhodnutie padne počas českého predsedníctva v Rade EÚ v druhej polovici roka 2022.

Ako píše HINA, začiatkom roku 2023 tak Chorvátsko pravdepodobne vstúpi do eurozóny aj do schengenského priestoru, v rámci ktorého je možné voľne cestovať bez kontrol.

Chorvátsko do Európskej únie vstúpilo v roku 2013.

Ďalšie dôležité správy

WA 27 Mníchov - Bankovky rubľa a eurové bankovky sú na stole v Mníchove v pondelok 28. februára 2022. Rubeľ sa v pondelok prepadol na rekordné minimum a dolár oproti väčšine mien prudko vzrástol po tom, ako západné štáty oznámili nové sankcie na potrestanie Ruska za jeho inváziu na Ukrajinu a prezident Vladimir Putin uviedol svoje jadrové sily do stavu najvyššej pohotovosti. FOTO TASR/DPA

28.02.2022, Bayern, München: Russische Rubel-Banknoten und Euroscheine liegen auf einem Tisch. Die Europäis
Neprehliadnite

Ministri financií eurozóny podporili žiadosť Chorvátska o prijatie eura