Ceny vajec v USA prudko vzrástli. Dôvodom je vtáčia chrípka. Vírus sa v USA rozšíril ako požiar a prinútil chovateľov utratiť od začiatku epidémie v roku 2022 už 166 miliónov kusov hydiny, aby obmedzili jeho šírenie. Väčšina z nich boli nosnice. V januári zlikvidovali 19 miliónov kurčiat. Problém ešte znásobila závislosť spotrebiteľov a maloobchodníkov od jedného veľkého producenta. Vírus sa ľahko šíri voľne žijúcimi vtákmi, ktoré migrujú okolo fariem.
V New Yorku dosiahla priemerná cena balenia s 12-timi vajcami 8,47 dolára (8,13 eura).
Všeobecne sú ceny potravín po rokoch inflácie vyššie, ako sú spotrebitelia zvyknutí. Štvrtina ľudí v New Yorku, najväčšom a najbohatšom meste USA, žije pod hranicou chudoby, pričom stúpajúca cena vajec, ktorá sa v niektorých obchodoch vyšplhala až na 15 dolárov za tucet, ich tvrdo zasiahla. Niektoré obchody preto predávajú vajcia po kusoch.
V celých Spojených štátoch sa ceny vajec za rok zdvojnásobili. Demokrati preto vyzvali vládu, aby situáciu prešetrila. Tá tvrdí, že rokuje s niekoľkými krajinami o zabezpečení ich dovozu.
Problémom podľa chudobných však je, že zvýšenie cien vajec nasledovalo po výraznom zdražení iných produktov, čo enormne zaťažuje rozpočty amerických domácností. Analytici predpovedajú, že ceny vajec sa tento rok ešte zvýšia, najmenej o 41 percent.
Priemerné ceny pritom zakrývajú, aká zlá je situácia. Na niektorých miestach spotrebitelia platia viac ako jeden dolár za vajce. To prinútilo aj reštaurácie ako Denny's a Waffle House, aby zvýšili ceny za vaječné jedlá.
Ministerka poľnohospodárstva Brooke Rollinsová uviedla, že vyčlení ďalšiu miliardu dolárov na vyriešenie krízy s vajcami, nad rámec asi dvoch miliárd, ktoré rezort už minul na boj proti vtáčej chrípke od začiatku epidémie v roku 2022.
Rollinsová uznala, že potrvá nejaký čas, kým spotrebitelia uvidia vplyv vládnych opatrení pri pokladni. Infikovaným farmám totiž trvá mesiace, kým vydezinfikujú a obnovia chovy. Ministerka dúfa, že ceny vajec sa do leta znížia.
Ďalšie dôležité správy
