Pred vstupom do roku 2022 má každý z desiatich najbohatších ľudí sveta majetok v hodnote viac ako 100 miliárd dolárov, pričom dvaja z nich takouto sumou disponujú už dlhší čas.

Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates túto magickú hranicu pokoril už v  roku 1999, zakladateľovi Amazonu Jeffovi Bezosovi sa to podarilo v roku 2017. Väčšina členov tohto elitného klubu sú však podľa rebríčka miliardárov agentúry Bloomerg nováčikovia.

Všetkých desať najbohatších miliardárov sveta v roku 2021 rozšírilo svoj majetok  o celkovo 402,17 miliárd dolárov, napísala na svojej webovej stránke CNBC.

Pozrite si rebríček najbohatších ľudí sveta:

1. Elon Musk: 277 miliárd dolárov (+121 miliárd)

Elon Musk
Zdroj: TASR

Najviac sa darilo šéfovi spoločností Tesla a SpaceX Elonovi Muskovi, ktorý sa tento rok stal najbohatším človekom na svete, a počas roka jeho majetok na krátko prevýšil 300 miliárd dolárov.

V roku 2021 si Musk prilepšil o 121 miliárd dolárov, čo je o takmer 20 miliárd menej ako vlani.

Elon Musk
Neprehliadnite

Vesmír je dosť veľký na miliardy telies, reagoval Elon Musk na kritiku okolo satelitov Starlink

2. Jeff Bezos: 195 miliárd dolárov (+5 miliárd)

jeff bezos
Zdroj: TASR

Zle sa neviedlo ani zakladateľovi spoločností Blue Origin a Amazon a bývalému najbohatšiemu človeku na svete Jeffovi Bezosovi, ktorý momentálne disponuje majetkom vo výške 195 miliárd dolárov. Tento rok z nich však zarobil „len" päť.

Bezos v júli odstúpil z postu šéfa Amazonu a povedal, že má teraz viac času venovať sa rozmanitým aktivitám, ako sú  Bezosov fond Zeme či vesmírna spoločnosť Blue Origin.

Prvým miliardárom vo vesmíre síce nebude, no rekordy zrejme prepíše aj tak! Najbohatší muž sveta a zakladateľ Amazonu Jeff Bezos (57) plánuje dnes o 15:00 vyletieť do vyše 100-kilometrovej výšky, aby sa na vlastné oči pokochal krásami vesmíru.
Neprehliadnite

Miliardár Bezos sa snaží predbehnúť Muska. Jeho Blue Origin je vraj plná sexizmu a toxicity

3. Bernard Arnault: 176 miliárd dolárov (+61 miliárd)

Bernard Arnault
Zdroj: TASR

Na treťom mieste v rebríčku miliardárov skončil Bernard Arnault, ktorý sa môže popýšiť majetkom vo výške 176 miliárd dolárov.

Tento rok Arnault, ktorý stojí na čele spoločnosti LVMH vlastniacej luxusné značky ako Louis Vuitton, Christian Dior a Givenchy, si tento rok prilepšil o 61 miliárd dolárov. Arnault sa okrem iného môže popýšiť aj titulom najbohatší Európan.

Taška Louis Vuitton 4300 eur.
Neprehliadnite

Zisk výrobcu luxusných tovarov LVMH v 1. polroku prudko vzrástol

4. Bill Gates: 139 miliárd dolárov (+7 miliárd)

Bill Gates
Zdroj: TASR

Štvrté miesto v rebríčku najbohatších miliardárov tento rok obsadil Bill Gates s majetkom 139 miliárd dolárov, pričom v roku 2021 z nich zarobil len sedem miliárd.

Napriek tomu, že Gates v uplynulých desať ročiach rozdal desiatky miliárd dolárov, jeho majetok rastie sčasti aj vďaka silnej výkonnosti akcií Microsoftu, ktorý spoluzakladal a stále vlastní približne jedno percento jeho akcií.

Niekdajší najbohatší človek na svete už dávno Microsoftu nevládne a väčšinu času trávi prácou pre svoju nadáciu.  Tento rok sa Gates rozviedol so svojou manželkou Melindou, s ktorou prežil 25 rokov života. 

EBE 7 Glasgow - Americký podnikateľ a zakladateľ Microsoftu Bill Gates na podujatí v rámci klimatického summitu COP26 v Glasgowe 2. novembra 2021.  FOTO TASR/AP 

American Businessman Bill Gates listens during the
Neprehliadnite

Bill Gates má obavy z roku 2022. Najviac ho trápi nedôvera ľudí k vládam svojich krajín

5. Larry Page: 130 miliárd dolárov (+47 miliárd)

Larry Page
Zdroj: TASR
Larry Page

Piatym najbohatším človekom na svete sa  stal spoluzakladateľ Googlu Larry Page, ktorý tohto roku zarobil 47 miliárd dolárov a jeho majetok vzrástol na 130 miliárd dolárov, a to najmä vďaka výkonom spoločnosti Alphabet, materskej firmy Googlu.

Spoločnosti pomohlo aj to, že spotrebitelia sa v čase pandémie spoliehali na digitálne produkty a služby Googlu. Page už Alpabetu nešéfuje, ale miesto v jeho predstavenstve si ponechal.

Sergey Brin a Larry Page
Neprehliadnite

Do klubu super boháčov vstúpili dvaja spoluzakladatelia Google

6. Mark Zuckerberg: 128 miliárd dolárov (+24 miliárd)

Mark Zuckerberg
Zdroj: TASR

Šiesta priečka v prestížnom rebríčku patrí so 128 miliardami dolárov Markovi Zuckerbergovi, ktorému tento rok priniesol 24 miliárd. Zuckerberg, ktorý ako jediný z desiatky najbohatších ľudí sveta ešte neprekročil štyridsiatku, vlastní 13 percentný podiel v spoločnosti Meta, ktorá je matkou Facebooku a Instagramu.

Mark Zuckerberg v metavesmíre
Neprehliadnite

Facebook stráca popularitu a Zuckerberg chce, aby sme žili a pracovali v metavesmíre

7. Sergey Brin: 125 miliárd dolárov (+45 miliárd)

Sergey Brin
Zdroj: TASR

Siedmym najbohatším človekom na svete je so 125 miliardami spoluzakladateľ Googlu Sergey Brin. Tento rok mu vyniesol 45 miliárd, vďaka čomu sa po prvý raz dostal do viac ako 100-miliardového klubu. Štyridsaťosemročný Brin vlastní 38 miliónov akcií Alphabetu a sedí v jeho dozornej rade.

Neprehliadnite

Otcovia Googlu odchádzajú z vedenia Alphabetu. Je čas opustiť hniezdo, tvrdia

8. Steve Ballmer: 122 miliárd dolárov (+41 miliárd)

Steve Ballmer
Zdroj: TASR

So sumou 122 miliárd dolárov na svojom konte sa na ôsmej priečke umiestnil Steve Ballmer, ktorý si tento rok prilepšil o 41 miliárd dolárov.

Ballmer je bývalým generálnym riaditeľom Microsoftu a v súčasnosti vlastní klub basketbalový klub NBA Los Angeles Clippers. Ballmerovo bohatstvo sa tento rok rozrástlo aj vďaka jeho vlastníctvu akcií Microsoftu, ktorých hodnota tento rok stúpla o 50 percent. 

Jeff Bezos, Andy Jassy, Amazon
Neprehliadnite

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos odovzdá žezlo nástupcovi, bude ním Andy Jassy

9. Larry Ellison: 109 miliárd dolárov (+29 miliárd)

Larry Eillison
Zdroj: TASR

Deviata priečka patrí riaditeľovi a majiteľovi spoločnosti Oracle Larrymu Ellisonovi, ktorému tento rok na konte pribudlo 29 miliárd dolárov, a to najmä najvyšším ziskom jeho firmy za posledných 20 rokov. Celkovo má Ellison na konte 109 miliárd dolárov.

TikTok
Neprehliadnite

Črtá sa dohoda s firmou Oracle o prevzatí aktivít TikToku v Spojených štátoch

10. Warren Buffett: 109 miliárd dolárov (+21 miliárd)

Warren Buffett
Zdroj: TASR

Rovnakým bohatstvom ako Ellison oplýva aj Warren Buffett, riaditeľ holdingu Berkshire Hathaway. Buffett však tohto roku zarobil o osem miliárd dolárov menej ako šéf Oraclu.

Buffett, ktorý je vo svojich 91 rokov najstarším z desiatky členov klubu supermiliardárov, sumu 21 miliárd dolárov, ktorá mu tento rok pribudla na konto, označil za „nepochopiteľnú".

Warren Buffet rozdáva svoj majetok.
Neprehliadnite

Buffett odchádza z rady Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov