Bohatí rezidenti z krajín ako Spojené kráľovstvo a Nemecko často odchádzajú do oblastí s priaznivejším daňovým režimom, ako sú Monako, Švajčiarsko, Taliansko či Spojené arabské emiráty. Mnohé štáty Európy na to reagujú zavedením tzv. výstupných daní, ktoré sa vzťahujú na kapitálové zisky v prípade, že daňovník opúšťa krajinu.
Tento druh dane má dvojitý účel: spomaliť odliv majetných obyvateľov a zároveň zabezpečiť, že pred odchodom prispejú do verejného rozpočtu. Niektoré krajiny, ako Nórsko či Nemecko, už tento mechanizmus uplatňujú. Belgicko pripravilo nový zákon, ktorý má vstúpiť do platnosti v júli a zavádza desaťpercentnú daň z kapitálových ziskov vytvorených v krajine.
Nemecko napríklad zdaňuje ľudí, ktorí odchádzajú a vlastnia aspoň jedno percento akcií firmy, alebo držia viac než 500-tisíc eur v podieloch jednej spoločnosti či fondu. Sadzba je približne 27 percent, v súlade s bežným daňovým zaťažením kapitálových výnosov, informuje Bloomberg. V niektorých prípadoch môžu sadzby dosahovať až 45 percent, hoci vďaka výnimkám bývajú v praxi nižšie.

Boháči sa chudobným vo svete stále viac vzďaľujú. Prvenstvo patrí Slovákom, sú si najrovnejší
Nórsko ide ešte ďalej – zisky zdaňuje 38-percentnou sadzbou a zároveň sprísňuje pravidlá pre dividendy, aby sa zabránilo ich vyplácaniu počas pobytu v zahraničí a následnému návratu s nižšou trhovou hodnotou firmy. Okrem toho zdvojnásobilo daň z majetku pre domácnosti s čistým imaním nad 20 miliónov nórskych korún (približne dva milióny eur) a zvýšilo daň zo ziskov z dividend.
Tieto opatrenia už viedli k odchodu viacerých známych osôb, ako sú miliardárka Ninja Tollefsenová, podnikateľ v oblasti zabezpečenia domácností Jorgen Dahl či bývalý olympijský šampión Bjørn Dæhlie.
Ďalšie dôležité správy
