Spoločnosť Volvo Trucks podpísala predbežnú objednávku so švajčiarskou stavebnou spoločnosťou Holcim na dodanie 1 000 elektrických kamiónov v nasledujúcich siedmich rokoch. Pre Volvo je to najväčšia komerčná zákazka na elektrické nákladné vozidlá. Hodnota objednávky nebola zverejnená.

Nulové emisie

Prvých 130 vozidiel Volvo FH a Volvo FM by malo byť dodaných v období od štvrtého štvrťroka tohto roka do konca budúceho roka. Vozidlá chce Holcim používať okrem iného vo Francúzsku, Nemecku, Švajčiarsku a Británii.

Nahradením 1 000 kamiónov s naftovým motorom elektrickou verziou sa môže znížiť produkcia emisií oxidu uhličitého až o 50-tisíc ton ročne, tvrdí automobilka.

Generálny riaditeľ Holcimu Ján Jenisch uviedol, že cieľom firmy je, aby do roku 2030 tvorili ťažké nákladné vozidlá s nulovými emisiami až 30 percent vozového parku. Firma je zastúpená vo viac ako 60 krajinách a má zhruba 60-tisíc zamestnancov.

Projekt vodíkových vozidiel

Volvo Trucks plánuje, že do roku 2030 budú mať elektrické nákladné vozidlá 50-percentný podiel na jeho celkovom predaji. V posledných kvartáloch zaznamenáva vysoký prílev objednávok na elektromobily. Vzhľadom na očakávaný rast dopytu tak Volvo začalo zvyšovať výrobu v troch závodoch vo Švédsku, Francúzsku a v Spojených štátoch, v treťom štvrťroku chce začať výrobu v Belgicku.

Všetky nákladné autá pre Holcim budú batériové. Volvo ale tiež pracuje na nákladných vozidlách poháňaných vodíkom, ktoré chce ponúknuť v druhej polovici tohto desaťročia, uviedla agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

Hannover,,Lower,Saxony,,Germany,-,June,27,,2021:,Logo,Of
Neprehliadnite

Vybudovanie automobilky Volvo si vyžiada investície za tridsať miliónov eur