Polícia upozorňuje vodičov, že hraničný priechod Šahy – Parassapuszta je zhruba od 13.30 h blokovaný pre tranzitnú nákladnú dopravu.

Oba jazdné pruhy pre tranzitujúcu nákladnú dopravu na vstupe aj výstupe zo SR blokuje približne desať kamiónov.

Premávka osobných motorových vozidiel je bez obmedzenia.

V meste Šahy na križovatke ciest I/66 a II/527 policajná hliadka vykoná odklon nákladnej automobilovej dopravy na cestu II/527 na hraničný priechod Slovenské Ďarmoty/Balassagyarmat.

Zníženie cestnej dane a mýta

Autodopravcovia chcú protestom poukázať na problémy, ktorým čelí sektor. Medzi ich požiadavky patria úprava cien pohonných látok po vzore Poľska a Maďarska, ďalšie zníženie cestnej dane, vratka spotrebnej dane z palív, ale aj zníženie platby mýta.

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) sú proti masívnej blokácii ciest a jednotlivých hraničných priechodov.

Protesty spôsobujú škody

Rozsiahle obmedzenia, vyvolané protestmi spôsobujú rozsiahle škody na celom logistickom reťazci, dodávkach tovaru a slovenskom hospodárstve. RÚZ tak reaguje na sériu protestných akcií autodopravcov, ktoré pokračovali aj v stredu.

„Postup konania, ku ktorému sa v týchto dňoch uchýlili viacerí autodopravcovia, nepovažujeme za správny, férový a ani efektívny. Každou ďalšou minútou rozsiahlych blokácií totiž páchajú na slovenskom hospodárstve rozsiahle škody.

Dodávky v rámci logistického reťazca nestíhajú byť doručené na čas a dochádza k výrazným omeškaniam. Je preto logické, že tieto škody si následne budú poškodené podniky vymáhať," upozornil prezident RÚZ, Miroslav Kiraľvarga.

Protesty trvajú dlho

Protestné akcie autodopravcov trvajú už niekoľko dní. Nákladné vozidlá opakovane blokujú hlavné dopravné tepny Bratislavy, ale aj jednotlivé hraničné priechody. Viacerí z autodopravcov dokonca avizovali, že s blokádou budú pokračovať aj v ostatných krajoch, a to až dovtedy, kým vláda nesplní ich podmienky zníženia spotrebnej a cestnej dane, ako aj mýta.

RÚZ zdôraznila, že nepriaznivý stav spôsobený výrazným rastom cien nespochybňuje, avšak vyzýva vládu, aby hľadala systémové, a nie jednorazové riešenia. Únia upozorňuje, že zvýšené ceny automaticky znamenajú aj vyššiu DPH, a teda vyššie príjmy do štátneho rozpočtu.

Len pred dvoma rokmi boli výdavky na chod verejnej správy vyčíslené na 40 miliárd eur, v tomto roku je to už viac ako 49 miliárd eur. Veľký priestor pre úsporné opatrenia v mnohých výdavkoch štátu, a zároveň takmer 10 miliárd eur navyše, je podľa RÚZ obrovský balík finančných zdrojov na riešenie vzniknutých problémov.

Ďalšie dôležité správy

Colný hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod
Neprehliadnite

Budú mať slovenskí kamionisti nemecké platy? Dorovnávanie miezd ohrozuje dopravné firmy