Americký výrobca elektromobilov Tesla zaznamenal v 2. štvrťroku 2022 pokles dodávok oproti predchádzajúcim trom mesiacom. Prispelo k tomu najmä zatvorenie jeho továrne v Číne pre blokády na zastavenie šírenia nového koronavírusu.

Medzikvartálny pokles dodávok

Najväčší svetový výrobca elektromobilov uviedol, že v období od apríla do júna 2022 dodal na trhy 254 695 vozidiel. To bolo o 18 percent menej ako v predchádzajúcich troch mesiacoch, keď dodal klientom 310 048 vozidiel.

Medzikvartálny pokles dodávok v 2. štvrťroku bol väčší, ako očakávali analytici, ktorí predpovedali, že Tesla odovzdá klientom 264 000 vozidiel. Tiež prvý po takmer dvoch rokoch ich vytrvalého rastu.

V medziročnom porovnaní však dodávky Tesly za tri mesiace do konca júna 2022 vzrástli o 27 percent.

Nulová tolerancia ochorenia covid-19

Politika nulovej tolerancie ochorenia covid-19 v Číne prinútila Teslu dočasne pozastaviť výrobu v jej továrni v Šanghaji. Po uvoľnení blokád ju však už zvyšuje.

Pokles dodávok v 2. štvrťroku bol sklamaním pre spoločnosť, ktorá si dala za cieľ dosiahnuť za celý rok silný rast, pričom plánuje otvorenie dvoch nových tovární v Nemecku a v Texase. Na druhej strane, automobilka v apríli varovala, že problémy v dodávateľskom reťazci, ktoré zasiahli automobilový priemysel na celom svete, budú narúšať jej produkciu až do konca roka.

Tesla vo svojom sobotňajšom vyhlásení uviedla, že v 2. štvrťroku vyrobila 258 000 vozidiel aj „napriek pretrvávajúcim výzvam v dodávateľskom reťazci a odstávkam vo výrobe, ktoré boli mimo jej kontroly".

Ďalšie dôležité správy

JB 37 Šanghaj - Obyvatelia stoja v rade počas testovania na ochorenie COVID-19 v čínskom Šanghaji 10. apríla 2022. V najľudnatejšom čínskom meste Šanghaj začali od pondelka 11. apríla v niektorých častiach uvoľňovať lockdownové obmedzenia. V čase rekordného rastu prípadov ochorenia COVID-19 v meste to oznámil predstaviteľ Šanghaja Ku Chung-chuej, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters. Predstavitelia mesta v spolupráci s jednotlivými mestskými časťami rozdelili Šanghaj do troch riziko
Neprehliadnite

Čína uvoľňuje blokády, len Tesla nie. Zamestnanci pracujú v uzavretej slučke ďalej