Spojené štáty výrazne znížili rozpočty zahraničných programov rozvoja a pomoci. Viacročné zmluvy sa znížili o 92 percent, čo predstavuje 54 miliárd dolárov.
Šéf Bieleho domu Donald Trump ešte v januári podpísal výkonné nariadenie, v ktorom žiadal zmrazenie všetkej zahraničnej pomoci Spojených štátov na 90 dní. Počas tohto obdobia by túto pomoc malo preskúmať politické vedenie krajiny s cieľom znížiť výdavky na programy, ktoré nie sú v súlade s stratégiou „Amerika na prvom mieste“.
Preskúmanie sa čiastočne zameralo na viacročné zmluvy uzatvárané Agentúrou USA pre medzinárodný rozvoj (USAID), pričom veľká časť z nich bola vyradená.
„Na záver procesu, ktorý viedlo vedenie USAID, vrátane tranží, ktoré preskúmal minister zahraničných vecí Marco Rubio, bolo v rámci programu America First určených na zrušenie takmer 5 800 ocenení za 54 miliárd dolárov – čo predstavuje 92-percentné zníženie,“ uviedol rezort diplomacie.
Preskúmaných bolo tiež viac ako 9 100 grantov zahŕňajúcich zahraničnú pomoc za vyše 15,9 miliardy dolárov. Na záver preskúmania sa malo zrušiť 4 100 grantov za takmer 4,4 miliardy dolárov, čo predstavuje 28-percentné zníženie.
Medzi programami, pri ktorých nedošlo k škrtom, sú potravinová pomoc, život zachraňujúca liečba pre ochorení ako malária a HIV a podpora krajín vrátane Haiti, Kuby, Venezuely a Libanonu.
Federálny súd v utorok Trumpovej administratíve prikázal, aby rozmrazila všetku pomoc po tom, čo predchádzajúci príkaz takmer dva týždne ignorovala. Vláda podala žiadosť o pozastavenie platnosti príkazu súdu nižšej inštancie a Najvyšší súd žiadosti vyhovel.
Ďalšie dôležité správy
