Najväčšie nákupné centrum Albánska sa vizuálne nelíši od moderných komplexov v západnej Európe. Na ploche 111-tisíc štvorcových metrov návštevníci Tirana East Gate Mall nájdu medzinárodné značky ako Adidas, Swarovski, Burger King či KFC. „Ľudia chcú mať možnosť dotknúť sa produktov. Máme v Albánsku každý jeden hmatateľný typ biznisu,“ hovorí prvý a zároveň jediný albánsky miliardár Samir Mane, ktorý obchodný komplex vybudoval.
Jeho majetok podľa odhadov magazínu Forbes dosiahol v roku 2025 úroveň 1,4 miliardy dolárov. Vďaka investíciám v oblasti obchodu, nehnuteľností a bankovníctva sa S. Mane dostal medzi svetových miliardárov. Keď v roku 1991 ako 23-ročný utekal pred komunistickým režimom, o niečom takom ani nesníval. „Mojím snom bolo mať vlastný dom alebo auto,“ spomína.
Jeho konglomerát Balfin Group pôsobí v desiatich krajinách. V roku 2024 zaznamenal čistý zisk 120 miliónov dolárov pri tržbách vo výške 880 miliónov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o nárast o 31 percent a 14 percent. Približne 62 percent tržieb pochádza z maloobchodu, 20 percent z nehnuteľností, deväť percent z bankovníctva a zvyšok z logistiky a správy aktív. Ako sa k obrovskému majetku niekdajší utečenec dostal?
Narodil sa v roku 1967 v meste Korçë počas éry komunistického vodcu Envera Hodžu. Cestovanie bolo vtedy prísne obmedzené a S. Mane takmer nikdy neopustil rodné mesto, až kým nezačal študovať geológiu v Tirane. „Geológiu som si nevybral. Rozhodla o tom strana,“ vysvetľuje. Počas štúdia si privyrábal predajom mäsových fašírok.

V Poľsku sa zrodil nový Elon Musk. Miliardár vyhlásil vojnu byrokracii
V roku 1991 sa rozhodol emigrovať. Zohnal si vízum od cestovnej kancelárie a vydal sa 36-hodinovou cestou autobusom do Viedne, kde sa zaregistroval ako utečenec. Neskôr zistil, že vízum bolo falošné, ale nik ho nekontroloval. Viac ako pol roka strávil v utečeneckom tábore, kde sa učil nemčinu. Následne ho prijali na Technickú univerzitu vo Viedni.
Po kolapse režimu v Albánsku v roku 1992 si začal všímať, že ľudia chodia do Rakúska nakupovať elektroniku. V roku 1993 prerušil štúdium a začal podnikať. Najprv ako tlmočník pre exportérov, neskôr už vo vlastnej réžii. Založil firmu Alba-Trade, ktorá nakupovala videoprehrávače, rádiá, televízory a spotrebiče v Rakúsku a vozila ich do Albánska. Dnes je výsledkom tohto know-how obchodné impérium siahajúce od Tirany cez Skopje až po kanadské mestá a Manhattan.
Ďalšie dôležité správy
