Najväčšie nákupné centrum Albánska sa vizuálne nelíši od moderných komplexov v západnej Európe. Na ploche 111-tisíc štvorcových metrov návštevníci Tirana East Gate Mall nájdu medzinárodné značky ako Adidas, Swarovski, Burger King či KFC. „Ľudia chcú mať možnosť dotknúť sa produktov. Máme v Albánsku každý jeden hmatateľný typ biznisu,“ hovorí prvý a zároveň jediný albánsky miliardár Samir Mane, ktorý obchodný komplex vybudoval.

Jeho majetok podľa odhadov magazínu Forbes dosiahol v roku 2025 úroveň 1,4 miliardy dolárov. Vďaka investíciám v oblasti obchodu, nehnuteľností a bankovníctva sa S. Mane dostal medzi svetových miliardárov. Keď v roku 1991 ako 23-ročný utekal pred komunistickým režimom, o niečom takom ani nesníval. „Mojím snom bolo mať vlastný dom alebo auto,“ spomína.

Jeho konglomerát Balfin Group pôsobí v desiatich krajinách. V roku 2024 zaznamenal čistý zisk 120 miliónov dolárov pri tržbách vo výške 880 miliónov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o nárast o 31 percent a 14 percent. Približne 62 percent tržieb pochádza z maloobchodu, 20 percent z nehnuteľností, deväť percent z bankovníctva a zvyšok z logistiky a správy aktív. Ako sa k obrovskému majetku niekdajší utečenec dostal?

Narodil sa v roku 1967 v meste Korçë počas éry komunistického vodcu Envera Hodžu. Cestovanie bolo vtedy prísne obmedzené a S. Mane takmer nikdy neopustil rodné mesto, až kým nezačal študovať geológiu v Tirane. „Geológiu som si nevybral. Rozhodla o tom strana,“ vysvetľuje. Počas štúdia si privyrábal predajom mäsových fašírok.

Rafael Brzoska.
Neprehliadnite

V Poľsku sa zrodil nový Elon Musk. Miliardár vyhlásil vojnu byrokracii

V roku 1991 sa rozhodol emigrovať. Zohnal si vízum od cestovnej kancelárie a vydal sa 36-hodinovou cestou autobusom do Viedne, kde sa zaregistroval ako utečenec. Neskôr zistil, že vízum bolo falošné, ale nik ho nekontroloval. Viac ako pol roka strávil v utečeneckom tábore, kde sa učil nemčinu. Následne ho prijali na Technickú univerzitu vo Viedni.

Po kolapse režimu v Albánsku v roku 1992 si začal všímať, že ľudia chodia do Rakúska nakupovať elektroniku. V roku 1993 prerušil štúdium a začal podnikať. Najprv ako tlmočník pre exportérov, neskôr už vo vlastnej réžii. Založil firmu Alba-Trade, ktorá nakupovala videoprehrávače, rádiá, televízory a spotrebiče v Rakúsku a vozila ich do Albánska. Dnes je výsledkom tohto know-how obchodné impérium siahajúce od Tirany cez Skopje až po kanadské mestá a Manhattan.

Ďalšie dôležité správy

Investor Warren Buffett talks with CNBC's Becky Quick, at PurposeBuilt2017, a national conference sponsored by the Purpose Built Communities group that Buffett supports, in Omaha, Neb., Tuesday, Oct. 3, 2017, Buffett discussed what philanthropy can do to help fight poverty. (AP Photo/Nati Harnik, Pool)
Neprehliadnite

Warren Buffett radí, ako sa stať milionárom do tridsiatky. Tvrdá práca je základ, no nestačí