Najväčšia ruská letecká spoločnosť Aeroflot obnovuje linky z čias sovietskej éry. Dúfa totiž, že priame domáce lety aj mimo tradičných rušných dopravných uzlov jej pomôžu zvýšiť dopravu v čase, keď sú hranice uzavreté v dôsledku pandémie nového koronavírusu. Uviedol to riaditeľ spoločnosti Michail Polubojarinov.

Injekcia od vlády

Aeroflot rovnako ako mnoho iných leteckých spoločností na celom svete dostal v minulom roku od vlády, ktorá v ňom vlastní kontrolný podiel, injekciu hotovosti na zvládnutie pandémie.

Aerolínie teraz rokujú s vládou o vydaní štátom garantovaného dlhu a pridávajú nové vnútroštátne linky, aby ľudia mohli lietať medzi mestami vrátane letovísk, aj mimo rušných uzlov, ako je Moskva, povedal Polubojarinov.

,,Urobili sme veľké kroky na prispôsobenie našej siete trás. Aeroflot osviežil sovietsku prax, sovietsku sieť, takmer celá flotila je teraz v prevádzke," vyhlásil.

Pandémia stále existuje

Viac ako 80 percent sedadiel v lietadlách spoločnosti Aeroflot je v súčasnosti obsadených. A obsadenosť jeho nízkonákladovej divízie Pobeda dosahuje dokonca 98 - 99 percent.

Napriek tomu, že sa Aeroflot už začal zotavovať z vlaňajšieho pádu leteckej dopravy, keď vykázal stratu 123,2 miliardy rubľov (1,39 miliardy eur), Polubojarinov neočakáva, že sa osobná doprava vráti na predpandemickú úroveň do roku 2024.

,,Aj keby sme dostali všetky povolenia, kto vie, koľko ľudí by lietalo? Pandémia stále existuje. Znovuotvorenie medzinárodných letov závisí od kolektívnej imunity. Vakcíny by sa mali vzájomne schvaľovať," dodal.

Spoločnosť Aeroflot, ktorá prevádzkuje 334 osobných lietadiel vrátane boeingov a airbusov, mierne odkladá dodávku nových strojov, ktoré si objednala pred pandémiou, poznamenal Polubojarinov. Dodal, že Aeroflot nečelí žiadnym pokutám, pretože „všetci chápu a akceptujú" súčasnú situáciu.

(1 EUR = 88,6023 RUB)