Zatýkanie, slzotvorný plyn, hromadiace sa tony neodvezených odpadkov v uliciach a milióny nahnevaných Francúzov. Aj takto vyzerá reakcia na plány francúzskej vlády zvýšiť vek odchodu do dôchodku. Celosvetovo nepopulárne kroky sa vláda a prezident Emmanuel Macron snažia presadiť razantne. Najnovšie k tomu vláda využila článok 49.3 francúzskej ústavy. Ten umožňuje prijať dôchodkovú reformu aj bez hlasovania poslancov dolnej komory.

Poradná rada pre penzijný systém v krajine pripomenula, že Francúzsko sa bez tejto reformy nepohne ďalej. Ak k nej nedôjde, ročný deficit v nasledujúcich desiatich rokoch výrazne vzrastie, pripomína Bloomberg. Naopak, ak sa minimálny vek odchodu do dôchodku zvýši, podľa vlády sa deficit podarí do konca desaťročia skrotiť.

Vo štvrtok premiérka Élisabeth Borneová oznámila, že prijmú reformu aj bez hlasovania poslancov. Odvolala sa pri tom na využitie článku 49.3 francúzskej ústavy. Tento krok vláda využila aj s rizikom jej prípadného odvolania, ktoré by teoreticky mohlo byť v hre.

Vláda využíva všetky prostriedky

To, že vláda v podstate obišla hlasovanie v dolnej komore, nie je bežný postup. „Tento nástroj možno nie je úplne štandardným prvkom ústavných systémov európskych krajín, no v prípade Francúzska ide o zákonnú možnosť, keď vláda prevezme zodpovednosť namiesto parlamentu,“ hovorí pre TREND politológ Michael Augustín z Ústavu politických vied SAV.

Dodáva, že francúzsky premiér k tomu môže pristúpiť, keď návrh zákona zostane v niektorej fáze zablokovaný obštrukciami parlamentu alebo vláda nedisponuje potrebnou väčšinou v zákonodarnom zbore.

Práve to sa stalo teraz Macronovej vláde, ktorá ani počas niekoľkotýždňových diskusií v dolnej komore parlamentu nezískala dostatočnú podporu. Kedy v minulosti francúzska vláda pristúpila k využitiu spomínaného ústavného článku?

Historicky najčastejšie, až 28-krát, sa k nemu uchýlil premiér Michel Rocard, ktorý bol vo funkcii v rokoch 1988 až 1991, potvrdzuje politológ a pripomína aj ďalšie prípady. Édouard Philippe využil túto právomoc iba raz.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa