Málokde stúpajú úrokové sadzby tak prudko ako na Slovensku. Od januára do decembra 2022 vzrástol priemerný úrok hypotéky z 0,99 na 3,04 percenta. Ide o piate najrazantnejšie zvyšovanie spomedzi sedemnástich krajín platiacich eurom. V zverejnených dátach chýbajú údaje za Grécko a Cyprus.

Minulý rok čelili najrýchlejšiemu zdražovaniu úverov na bývanie obyvatelia Portugalska. Práve tam banky zdvihli sadzby až o 2,65 percentuálneho bodu, na 3,35 percenta. V domácej ekonomike prišlo k rastu „len“ o 2,05 percentuálneho bodu a rovnako na tom boli obyvatelia Holandska.

Paradoxy eura

Spoločná mena už dávno nie je garantom aspoň približne rovnakých úverových podmienok. Roky kvantitatívneho uvoľňovania priniesli mnohé paradoxy. Pred pár rokmi si aj nezodpovedne hospodáriaca slovenská vláda dokázala na finančných trhoch požičať za záporné úroky. Krajina musí investorom naozaj reálne vrátiť menej peňazí, ako od nich dostala.

Napriek tomu nákup slovenských dlhopisov nebol pre finančné inštitúcie stratový biznis. Získané cenné papiere boli totiž obratom so ziskom predané Európskej centrálnej banke (ECB). Éru masívneho kvantitatívneho uvoľňovania ukončil príchod vysokej inflácie. V snahe skrotiť prudké zdražovanie regulátor finančného trhu začal zdražovať pôžičky. Základná úroková sadzba od júla do decembra minulého roka stúpla z nuly na 2,50 percenta. Razantné zvyšovanie úrokov prinieslo takmer vo všetkých štátoch eurozóny zdražovanie pôžičiek.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa