Ceny akcií po celom svete klesajú po tom, čo prezident USA Donald Trump oznámil najagresívnejšiu colnú politiku v dejinách. V pondelok dokonca pohrozil ďalšími clami vo výške 50 percent na čínske produkty, pokiaľ prezident Si Ťin-pching nezruší odvetné opatrenia.

Keď ceny akcií prudko kolíšu, objavuje sa ďalšie, vážnejšie riziko, že výkyvy spôsobia veľké škody. Toto riziko sa ukázalo aj v roku 2022, keď prudký pokles cien britských vládnych dlhopisov ohrozil dôchodkové fondy vystavené nadmernej páke, čo donútilo Bank of England zakročiť a stabilizovať trh. O rok skôr spôsobili turbulencie na trhu pád rodinnej investičnej firmy Archegos, čo bankám prinieslo miliardové straty.

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Výpredaj na Wall Street neveští nič dobré. Situáciu nezachraňuje ani taká istota ako dlhopisy

Objavujú sa znepokojujúce signály, že podobná špirála skazy sa môže roztočiť aj teraz, obáva sa The Economist. Za posledné tri obchodné dni americké akcie klesli takmer rovnako prudko ako na jar 2020, keď pandémia paralyzovala globálnu ekonomiku. V pondelok razantne klesla aj cena desaťročných amerických štátnych dlhopisov.

Existuje dostatok dôvodov domnievať sa, že panika sa môže stupňovať. Jedným z nich je nárast očakávanej volatility. Ďalším kanálom je trh podnikových dlhopisov. Ako rastú obavy z globálnej recesie a investori čoraz viac predpokladajú, že firmy budú mať problém splácať dlhy, prudko rastú náklady na financovanie.

Investorská elita v USA, teda najbohatších desať percent obyvateľstva, ktorá vlastní takmer všetky akcie, sa tiež stala obeťou stratégie D. Trumpa, ktorá obrátila Wall Street hore nohami. Index Nasdaq 100 klesol do medvedieho trhu a celková trhová kapitalizácia amerických akcií sa za dva dni znížila o takmer 10 biliónov dolárov.

„Naučil som sa zvládať stres, no o štvrtej ráno sa budím a premýšľam o tom,“ hovorí senior poradca vo firme Focus Partners Wealth Richard Steinberg pre Bloomberg. Telefóny mu zvonia častejšie ako obvykle. Klientov sa snaží upokojiť, no sám priznáva, že je „veľmi frustrovaný“ z Trumpovej stratégie. „Chýba tomu elementárna sofistikovanosť.“

Investori sa obracajú k bezpečným aktívam
Pokles akciových trhov zvýšil dopyt po tradičných bezpečných aktívach. Švajčiarsky frank posilnil voči doláru o viac ako jedno percento a japonský jen takisto zaznamenal zisky. Euro stúplo o 0,5 percenta a obchodovalo sa na úrovni 1,10 dolára. Britská libra sa snažila udržať si pozície. Dopyt po bezpečí sa prejavil aj na dlhopisových trhoch – výnosy nemeckých dlhopisov klesli o sedem bázických bodov, čím zvrátili predchádzajúci rast po oznámení nemeckého fiškálneho stimulu.

Ďalšie dôležité správy

The,Word,
Neprehliadnite

Investori sa vrhli na staré dobré aktívum, trhá rekordy. Dôvodom sú obavy z Trumpových ciel