Dokonca aj nadšenci zlata zvyknú považovať investovanie do striebra za výstrednosť. Niet sa čo čudovať, keďže v priebehu rokov dostalo toto aktívum viaceré nelichotivé prezývky vrátane „zlata chudobných“ či „diablovho kovu“. Mohli za to najmä jeho slabé výnosy či divoké cenové výkyvy.

Kedysi nestabilnému a hlavnými trhmi z veľkej časti ignorovanému striebru sa posledný rok darilo so zlatom držať krok. Od roku 2023 jeho cena vzrástla o takmer 60 percent, čím prekonalo dokonca aj významné akciové indexy ako S&P 500. V októbri 2024 sa vyšplhala na 12-ročné maximum na úrovni vyše 34 dolárov za uncu. Striebro tak preukázalo odolnosť a zároveň zvýšilo svoju atraktivitu v očiach investorov, ktorí v čoraz neistejšom svete túžia držať bezpečné aktíva.

Dokonalá kombinácia dopytu a deficitu

Globálny dopyt po striebre dosiahol v roku 2024 ohromujúcich 1,2 miliardy uncí. Samotná priemyselná spotreba vzrástla o sedem percent na 700 miliónov uncí. Dôvodmi sú zvýšený záujem o solárne panely, ako aj rozmach elektromobilov a nabíjacích infraštruktúr. Striebro je totiž vďaka svojej vysokej vodivosti ich nenahraditeľnou súčasťou. „Všetko, čo má vypínač, potrebuje k fungovaniu striebro,“ zdôraznil Michael DiRienzo, šéf The Silver Institute.

Ponuka ale s dopytom nestíha držať krok. Trh so striebrom je už štvrtý rok po sebe v deficite, keďže kapacita ťažby zostáva rovnaká alebo klesá. Hoci nové projekty v Mexiku, Rusku, Austrálii a Peru majú v nasledujúcom desaťročí zvýšiť produkciu o 44 miliónov uncí, v krátkodobom horizonte to na vyrovnanie dopytu stačiť nebude. „Ťažobný sektor vyprodukuje ročne len 850 miliónov uncí. Pri deficite 240 miliónov nie je prekvapením, že striebro stojí 30 dolárov — malo by to pravdepodobne byť 50, 60 alebo 70 dolárov,“ uviedol Keith Neumeyer, generálny riaditeľ kanadskej ťažobnej spoločnosti First Majestic Silver Corp.

M. DiRienzo predpovedá, že tento rok dopyt po striebre stúpne ešte viac, keďže rozmach umelej inteligencie a dátových centier zvyšuje globálne požiadavky na elektrickú energiu. Podľa niektorých odborníkov ale môžu byť súčasné odhady deficitu prehnané. Rastúce ceny by pritom mohli spustiť takzvaný „thrifting“. Táto stratégia spočíva v tom, že výrobcovia začnú nahrádzať striebro lacnejšími alternatívami. V konečnom dôsledku by mohlo dôjsť k ochladeniu dopytu, a to najmä na cenovo citlivých trhoch.

Istota v neistom svete

Okrem priaznivého cenového vývoja posilňujú záujem investorov o drahé kovy aj geopolitická situácia a rastúca inflácia. Rovnako ako zlato aj striebro slúži ako ochrana pred ekonomickou nestabilitou. Keďže je jeho cena ešte stále relatívne nízka, ponúka väčší potenciál rastu. Striebro pritom začína prenikať aj do strategických rezerv krajín vrátane Ruska, čo podčiarkuje záujem centrálnych bánk o diverzifikáciu mimo amerického dolára.

ETF fondy kryté striebrom vlani zaznamenali z hľadiska investícií prvý pozitívny rok od roku 2021. Analytici však varujú, že „zlato chudobných“ stále potrebuje silnejšiu podporu zo strany inštitucionálnych investorov – hedžových, dôchodkových a štátnych investičných fondov – aby mohol jeho význam ešte väčšmi vzrásť.

Ďalšie dôležité správy

The,Word,
Neprehliadnite

Investori sa vrhli na staré dobré aktívum, trhá rekordy. Dôvodom sú obavy z Trumpových ciel