Posledné mesiace klesajú trhové ceny energií. Mierny optimizmus vyvoláva najmä pohľad na padajúci graf cien plynu. Európska únia nateraz zvládla ekonomickú konfrontáciu s Ruskom. Pomohlo šťastie v podobe nečakanie miernej zimy a tlak na plnenie zásobníkov už počas letných mesiacov.

„Napriek súčasnému optimizmu nepokladám zo strednodobého hľadiska problém vysokých cien energií za vyriešený,“ hovorí člen bankovej rady Národnej banky Slovenska a profesor ekonómie na Chicagskej univerzite Ľuboš Pástor. Podľa neho môže už v najbližších mesiacoch priniesť zdražovanie energií ekonomické oživenie v Číne. Zároveň v najbližších rokoch môže obrovské problémy narobiť príliš silný tlak na obmedzovanie produkcie oxidu uhličitého (CO2).

Globálna daň neprejde

Snaha o budovanie zelenej Európy stojí na racionálnom základe. Len za posledných päťdesiat rokov stúpla priemerná teplota na planéte približne o jeden stupeň Celzia. Globálne otepľovanie prinieslo extrémne výkyvy počasia aj do strednej Európy, v minulosti v tomto smere pokojnej. Pred dvoma rokmi napáchalo tornádo obrovské škody na južnej Morave neďaleko hraníc so Slovenskom. Vedci sa viac-menej zhodujú na tom, že globálne otepľovanie je možné zastaviť jedine nižšou produkciou CO2.

Ekonomika na prvý pohľad ponúka jednoduché riešenie zložitého problému. Zavedenie extra daní na energeticky náročnú výrobu. Lenže v realite nie je možné takéto riešenie presadiť celosvetovo. Lokálne riešenia spôsobia obrovský presun energeticky náročných fabrík. Európska únia zbytočne príde o desaťtisíce pracovných miest a globálnej klíme sa vôbec nepomôže.

Moderným trendom je znižovanie uhlíkovej stopy každého jedného človeka. „Aj keby všetci Európania začali jazdiť do práce na bicykli, tak planéte to nepomôže. Európska únia totiž už dnes produkuje len desať percent celosvetových emisií. Toto číslo bude klesať z dôvodu znižujúcej sa populácie,“ hovorí Ľ. Pástor.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa