Pandémia nového koronavírusu zasiahla už v dvoch vlnách aj slovenské zdravotníctvo. Lôžka v nemocniciach sa plnili pacientmi s ochorením covid-19 a jedinou možnosťou, ako zvrátiť tento stav bolo očkovanie.

Zdravotnícky manažment 2021 - program

8:00 - 9:00 Registrácia & ranný coffee break
9:00-10:00 Panelová diskusia o stave slovenského zdravotníctva
10:00 - 10:45 Kam smeruje slovenské zdravotníctvo očami expertov
10:45 - 11:00 Coffee break
11:00 - 12:30 Ako spraviť dobrú transformáciu nemocníc
12:30 - 13:30 Obed
13:30 - 14:30 Ako zmenil covid slovenské zdravotníctvo
14:30 - 15:30 Ako vyriešiť problém chronických chorôb
15:30 - 15:45 Coffee break
15:45 - 17:00 Budúcnosť zdravotníctva a digitalizácia

Koronavírus a jeho ďalšie mutácie tak odhalili medzery v imunite ľudí, ale aj nedostatky v slovenskom zdravotníctve. O zmenách sa hovorí už roky, ale k realizácii stále nedochádza. Na pôvodný rozsah starostlivosti však už nezostávajú peniaze.  

TREND konferencia Ako ďalej po covide ponúkne šesť diskusných blokov, v ktorých dostanú slovo nielen odborníci z oblasti zdravotného poistenia, nemocníc, lekární či súkromných lekárov, ale aj zástupci a experti politických strán. Konferenciu bude moderovať MUDr. Tomáš Szalay.

Trend konferencie - Zdravotnícky manažmenť 2021
Zdroj: TREND

Stav slovenského zdravotníctva 

Najskôr je potrebné vedieť, v akom stave je slovenské zdravotníctvo. Aké sú jeho nedostatky a ako by sa dali riešiť. Do diskusie bol pozvaný bývalý minister zdravotníctva Tomáš Drucker, predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Janka Bittó Cigániková, expertky na zdravotníctvo Andrea Letanovská z politickej strany Spolu a Zuzana Dolinková zastupujúca mimoparlamentnú stranu Hlas-sociálna demokracia. 

Druhý panel TREND konferencie o zdravotníckom manažmente je venovaný odborníkom. V diskusii budú účastníci počuť názor Martina Smatanu, zdravotníckeho analytika a exriaditeľa Inštitútu zdravotnej politiky. Ako ďalší sa o slovo budú hlásiť Peter Pažitný z Pažitný & Kandilaki, Dušan Zachar z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy a Martin Vlachynský z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.

Transformácia nemocníc 

Ako by sa mali zmeniť nemocnice tak, aby boli efektívne a kvalitné? Ťažká otázka práve pre riaditeľov nemocníc, ale aj zdravotné poisťovne. Pozvanie do diskusie prijali zástupcovia všektých troch slovenských zdravotných poisťovní. Za Všeobecnú zdravotnú poisťovňu vystúpi Richard Strapko, z Dôvery zdravotnej poisťovne príde Marian Faktor a Union ZP bude reprezentovať Dajana Petríková.   

Riaditelia nemocníc nájdu zastúpenie u Františka Lešundáka zo spišského klastra siete AGEL. Do diskusie sa zapoja aj Pavel Hroboň, interný lektor AHMI a Jozef Mathia z Penta Investments. 

Čo zmenil COVID-19? 

Viac laboratórnych testov, problémy na úrovni ambulantných lekárov, súkromných lekárov, lekárne a nedostatky vitamínov a ďalších liekov. Pandémia však stále trvá, ale zdravotníctvo je už na tom inak.  

Vo štvrtom diskusnom paneli sa predstavia Peter Lednický z Unilabs Slovakia, Marián Šoth z Asociácie súkromných lekárov, Marek Duban z BFF Banking Group, Miriam Lapuníková z Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a Ján Žák zo siete lekární Dr. Max. 

Problém chronických chorôb 

Dlhodobá, ale aj chronická choroba oberá Slovákov o kvalitu života a zároveň ide o ekonomický problém pre zdravotné poisťovne. V čase covidu sa situácia ešte viac skomplikovala aj na úrovni ďalších zdravotníckych zariadení.  

Do diskusie boli pozvaní Martin Kultan zo zdravotnej poisťovne Dôvera, Beata Havelková zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne, Eva Gonçalvesová zo Slovenskej kardiologickej spoločnosti, Michal Kaszás z Hardwood Investments a Martin Beňuch z Kúpelov Sliač. 

Budúcnosť a digitalizácia 

Môže byť slovenské zdravotníctvo efektívnejšie vďaka digitalizácii? O smerovaní porozprávajú Rastislav Karbas z Prosoft Košice, Pavol Capek z Národného centra zdravotníckych informácií, Gabriel Benko z LYNX, Ján Koškár z ProCare a Svetu zdravia a Vladimír Dvorový z Nemocnice z poliklinikou v Trebišove.