Posledné dva roky čelí slovenská ekonomika vážnej hrozbe. Takmer každý mesiac o niečo stúpne inflácia. Prudký rast cien čoraz viac tlačí aj na razantnejšie zvyšovanie miezd. Skokovo zvyšovať platy sú nútení najmä zamestnávatelia zo slabšie platených odvetví.

Tento trend vidno aj zo zverejnených dát o výške platov za január 2023. „Priemerná nominálna mesačná mzda najvýraznejšie vzrástla v ubytovaní, a to viac ako o štvrtinu, na 1 030 eur. Druhý najvyšší rast zaznamenali reštaurácie a pohostinstvá, kde mzdy v priemere stúpli o 16 percent na 678 eur,“ konštatuje v komentári k údajom Štatistický úrad SR.

Práve v týchto dvoch odvetviach slovenskej ekonomiky ako jediných mzdy reálne rástli. V ďalších ôsmich odvetviach slovenskej ekonomiky reálne mzdy klesali. Negatívny trend najviac zasiahol najlepšie platených ľudí, napríklad programátorov. Najmenej, len o osem percent, totiž vzrástli mzdy v oblasti informácií a komunikácií. Na slovenské pomery však i tak ponúkajú nadštandardné ohodnotenie, v januári bola v tomto odvetví priemerná mzda 2 327 eur.

Drahšie dovolenky

Ubytovacie služby poskytujú najmä firmy pôsobiace v miestnom cestovnom ruchu. Oproti vlaňajšku je súčasná zimná sezóna výrazne lepšia. „Celková návštevnosť ubytovacích zariadení na Slovensku v januári medziročne vzrástla takmer dvojnásobne na 348-tisíc hostí,“ približuje štatistický úrad.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa