Po takmer dvoch rokoch vlády minister financií prekvapil. V nedeľu poobede predstavil na prvý pohľad rozumne javiaci sa návrh štedrej rodinnej politiky. Pracujúci rodičia na každé jedno dieťa dostanú 200 eur za mesiac a nezamestnaní len 100 eur. Séria rôznych opatrení štátnu pokladnicu každý rok vyjde na 1,2 miliardy eur. Potrebné peniaze sa získajú znížením výdavkov na zbrojenie, prepustením 8-tisíc štátnych zamestnancov, prísnejším zdanením hazardu alebo zrušením poistenia štátneho majetku.

„Každé šieste dieťa žije v rodine s príjmom pod hranicou chudoby. Jeho rodičia nemajú dosť peňazí na rozvinutie jeho talentu a štát ho necháva napospas osudu,“ povedal minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Podľa štatistík sú na tom najhoršie slobodné matky s deťmi alebo manželia s viac ako tromi potomkami. Pri týchto dvoch sociálnych skupinách ohrozuje chudoba každú tretiu rodinu. „Celkovo žije v biede až 170-tisíc detí. Toto musíme zmeniť. Jedine tak spravíme z našej krajiny sociálny a moderný štát,“ dodal I. Matovič.

UŽ NEPRISPIEVA
Igor Matovič sa dušoval, že dá
do fondu každú svoju výplatu.
Po druhej s tým prestal.
Neprehliadnite

Matovič sadol na lep Bruselu. Pýši sa, že najmenej ohrození chudobou v Európe sú Slováci

Pozrite si nové dávky

Dnes sú prídavky na deti vo výške 25,50 eur. Po novom majú stúpnuť na 30 eur. Takýto rast sa týka detí do 18 rokov. Po oslávení dospelosti začne byť štát oveľa štedrejší. Na každé jedno dieťa vyplatí rovných 50 eur. Môže za to snaha aspoň čiastočne kompenzovať zvýšené náklady vysokoškolského štúdia. Len toto jedno opatrenie každý rok zvýši výdavky štátnej pokladnice o 105 miliónov eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa