Oslavovať spomalenie inflácie, keď táto stále dosahuje viac ako sedempercentný medziročný rast môže pôsobiť naivne. Infláciu v eurozóne radšej ani nespomínajme. Cena akciového indexu S&P 500 však napriek tomu vzrástla od októbra do decembra z úrovne 3 500 bodov až na takmer 4 200 bodov, čo je 20 percent.

investovanie
Neprehliadnite

Je to oficiálne. Budúcnosť už nie je to, čo bývala. Päť dôvodov paniky na trhu

Hlavným motívom malo byť práve spomalenie inflácie. Z toho malo vyplynúť spomalenie tempa zvyšovania sadzieb, prípadne už rovno aj jeho zastavenie a možnože aj konečne nejaké zníženie? Fantázii sa medze nekladú a niektorí obchodníci už takmer začali kresliť stimulačné schémy, lebo veď recesia prichádza a bude treba lacnú likviditu.

Takéto myšlienky mimoriadne predbehli realitu a nemali nijaké opodstatnenie. Kto pozorne počúval vyjadrenia šéfa americkej centrálnej banky (Fed), ten to musel vedieť. Ceny akcií však rástli, a kto by chcel kaziť oslavu?

Napriek tomu, že sa začína ukazovať pozitívny vývoj v trende inflácie, sme ešte ďaleko od toho, aby sme nastolili cenovú stabilitu.
Jerome Powell, guvernér Fedu v prejave 30. novembra 2022

Prvé varovanie dostali investori, keď sa akcie po zverejnení relatívne dobrých inflačných dát za november (v utorok 13. decembra) dostali na nové niekoľkomesačné maximá, a rovno odtiaľ si to zamierili prudko nadol.

Dva dni nato zasadal Fed, ktorý rozhodol o úrokových sadzbách, a aktualizoval svoje vyhliadky a plány do budúcich rokov (kvartálne ekonomické projekcie). Tieto vyhliadky prebudili obchodníkov snívajúcich o veľkom otočení politiky Fedu a nižších úrokových sadzbách.

Reakcia bola veľmi podobná ako v septembri, keď sa zverejňovali naposledy. Základným motívom bolo a aj je, že inflácia bude vyššia, než sme doteraz čakali, a vyššie budú aj úrokové sadzby. Rozdiel sa však dá nájsť, a to veľmi rýchlo.

Zatiaľ čo v septembri si všetci vydýchli, že sadzby sa nad päť percent nakoniec nedostanú, teraz je to inak. Sadzby pôjdu nad túto úroveň. A to je presne scenár, ktorý investori nechcú vidieť. Nejde o to, že by práve táto hranica bola nejakou kľúčovou a dôležitou.

Podstatný je trend neustáleho dvíhania pomyselného vrcholu kopca úrokových sadzieb, ktorý nemá konca. Doslova. Stačí si spomenúť, že takto pred rokom si Fed myslel, že sadzby na konci roka 2023 neprekročia dve percentá. Iste, vtedy bola ešte naivná práve centrálna banka. Situácia sa zhoršovala, ale v marci 2022 sa očakávalo, že sadzby na konci budúceho roka neprekročia tri percentá.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa