Najväčší podzemný rezervoár pitnej vody v strednej Európe sa nachádza pod Žitným ostrovom. V kombinácii s dostatočným množstvom zrážok má Slovensko všetky predpoklady na zvládnutie sucha. Realita je však iná – počas mimoriadne suchého roku 2022 musel štát poľnohospodárom kompenzovať straty spôsobené nedostatkom vlahy vo výške takmer 42 miliónov eur. Bez tejto pomoci by sa ich zisky znížili o viac než desatinu.

Slabá infraštruktúra závlah

V dôsledku zmeny klímy sa na Slovensku čoraz výraznejšie prejavujú zmeny v priestorovom a sezónnom rozdelení zrážok. Problémy spôsobuje najmä rýchly odtok vody po výdatných dažďoch a čoraz suchšia pôda. Výsledkom je menej prirodzenej vlahy, nižšie výnosy z pestovaných plodín a drahšie krmivá. „Sucho rôznej intenzity sa stáva opakujúcim sa fenoménom, ktorý postihuje rozsiahle územia krajiny. V niektorých obdobiach zasahuje až 80 percent územia Slovenska,“ uvádza sa v Strategickom pláne spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023 až 2027.

Poľnohospodárov môže pred suchom ochrániť hydrozavlažovacie zariadenie. Tento systém dokáže v obdobiach nedostatku vlahy distribuovať vodu zachytenú v malých vodných nádržiach. Na to je však potrebné vybudovať efektívne závlahové systémy aj mimo súkromných fariem. V časoch prebiehajúcej konsolidácie sa však štát v tejto oblasti príliš neangažuje a eurofondy na rýchle riešenie problému nestačia. V súčasnosti sa tak závlahy využívajú len na niekoľkých percentách slovenskej poľnohospodárskej pôdy.

Stav vodných zdrojov mapoval Eurostat. Vo zverejnenom rebríčku za rok 2022 figuruje 26 krajín Európskej únie, pričom chýbajú údaje z Talianska. Slovensko sa v tomto porovnaní zaradilo medzi najlepšie krajiny a vážne problémy s nedostatkom vody mu zatiaľ nehrozia. V tichosti však narastá problém s dezertifikáciou – procesom, pri ktorom sa úrodná pôda v dôsledku nedostatku vlahy postupne mení na neúrodnú. V slovenskej ekonomike toto riziko rastie najmä pre neefektívne využívanie vodných zdrojov.

Problémový ostrov

Na opačnom konci spektra sa nachádza Cyprus, ktorý aktuálne zápasí s obrovským nedostatkom vody. Index využívania vody plus (WEI+) tam v roku 2022 dosiahol úroveň 71,0 percenta. Podľa definície Európskej environmentálnej agentúry už hodnota nad 20 percent signalizuje potenciálny nedostatok vody a nad 40 percent ide o vážny stav. Na porovnanie, druhá najviac ohrozená krajina Malta má index „iba“ 34,1 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa