Slovenský priemysel čelí v posledných mesiacoch vážnym problémom. Produkcia mnohých fabrík kontinuálne klesá od jesene minulého roka. Komplikovaná situácia zatiaľ, prekvapivo, nemala žiaden dopad na domáci pracovný trh. Miera evidovanej nezamestnanosti od januára do februára 2023 klesla z 5,82 na 5,76 percenta. V medziročnom porovnaní došlo dokonca k poklesu o 1,1 percentuálneho bodu.

Deväť hromadných prepúšťaní

Priaznivý vývoj je výsledkom viacerých faktorov. S príchodom jari sa rozbiehajú sezónne práce. Viac zamestnancov treba nielen v poľnohospodárstve, ale aj v elektrotechnickom priemysle. Zákazníci totiž vo veľkom zvyknú kupovať nové televízory pred príchodom Veľkonočných sviatkov a Vianoc.

Slovenský trh práce má aj povestné šťastie. V problémoch sa ocitajú firmy umiestnené v priemyselne rozvinutých častiach krajiny. „Hromadné prepúšťania máme hlásené v regiónoch s dostatkom pracovných príležitostí. Vďaka tomu prepustení ľudia nebudú mať problém nájsť si nové zamestnanie,“ ubezpečuje minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Firmy aktuálne nahlásili úradom práce deväť hromadných prepúšťaní a v rámci nich môže prísť o prácu približne tisíc zamestnancov.

Pomalý rast mzdových nákladov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa