Na finančnom trhu prebehli počas posledných troch rokov dva cykly. Najskôr sa dlhopisy stali absurdne drahými a ich výnos bol minimálny. To bolo v roku 2020 a vtedy dávalo zmysel nakupovať akcie. Ponúkali niekoľkonásobne vyšší výnos ako dlhopisy, hlavne keď na jar 2020 prudko zlacneli.

Dow Jones Average Opens Week Closing Down 100 Points
Neprehliadnite

Ak si myslíte, že akcie sú v zľave, zamyslite sa ešte raz. Takto drahé neboli už 15 rokov

V roku 2021 sa situácia otočila a postupne začali akcie predbiehať realitu. Zisky rástli, ale ich cena rástla rýchlejšie. Kým boli úroky nízke, nikomu to nevadilo.

Potom začali rásť úroky a všetko bolo inak. V roku 2022 začal proces preceňovania akcií. Ich cena musela klesnúť, aby ponúkali konkurencieschopný výnos v porovnaní s dlhopismi. Tento proces sa však na jeseň zastavil vo viere, že úroky už nebudú vysoké. Ceny akcií začali opäť rásť, hoci zisky klesali.

Akcie teraz ponúkajú vysoké riziko a nízky výnos

Ziskový výnos indexu S&P 500 je aktuálne 5,5 percent (teda na 18-násobku ziskov očakávaných na rok 2023) zatiaľ čo výnos desaťročných dlhopisov je 3,9 percenta. Akcie pochopiteľne zarábajú viac, výnosová prémia je aktuálne 1,6 percentuálneho bodu. A práve v tom je ten problém. Prémia je najnižšia od roku 2007, teda na 16-ročných minimách.

Prémia v poslednom čase klesla, a to práve z dôvodu, že cena akcií rástla, hoci ziskovosť sa skôr zhoršuje. Dôvodom poklesu ziskovej prémie je uvoľnenie finančných podmienok, čo v preklade do ľudskej reči znamená, že peniaze sú dostupnejšie, akceptácia rizika sa zvyšuje a investičný sentiment len tak kvitne.

Mimochodom, to je presne vývoj, ktorý v centrálnej banke rozozvučal alarmy, pretože cieľom v rámci boja proti inflácii je potrebné finančné podmienky utiahnuť.

Tento vývoj sa začal lámať v októbri, keď investori začali stavať na to, že inflácia už odznie, a úroky pôjdu postupne nadol. Odvtedy ceny akcií rastú a investori si zatiaľ nepripúšťajú možnosť, že by to mohlo byť celé aj inak.

Dlhopisoví investori to naopak reflektujú a výnosy dlhopisov opäť narástli. Sú najvyššie od novembra a dokonca nie je vylúčené, že pôjdu na vyššie maximá oproti jeseni, teda nad 4,3 percenta. Na rade by mali byť akcie.

Ozdravný proces sa už nedá odkladať

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa