Za súčasnou inflačnou krízou je z veľkej časti nedostatok pracovníkov. Milióny ľudí, ktorí pred krízou pracovali, sú teraz mimo trhu práce. Situácia sa však začína obracať a to môže postupne znížiť aj inflačné tlaky.

EBE 30 Frankfurt nad Mohanom - Loď pláva na rieke Mohan neďaleko Európskej centrálnej banky (ECB) pred východom slnka vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku vo štvrtok 16. marca 2023. Rada guvernérov ECB zasadne vo štvrtok. FOTO TASR/AP

A ship cruises near the European Central Bank before sunrise in Frankfurt, Germany, Thursday, March 16, 2023. The ECB's governing council will meet on Thursday. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Ekonómovia by si mali oprášiť lekcie minulosti, potom im súčasný vývoj začne dávať zmysel

Postupný návrat pracovníkov na trh by v dnešnej situácii znamenal, že môže nastať hladké pristátie ekonomiky. Inak povedané, inflácia by mohla spomaliť aj bez recesie a finančnej represie. A to je ideálny scenár, o ktorom snívajú všetci centrálni bankári. Tento scenár pritom nie je vôbec vylúčený, pretože sa už začína napĺňať.

Na trh práce sa totiž začínajú vracať americké ženy. Dáta hovoria jasne. Počas posledných štyroch mesiacov neustále získavali viac pracovných miest ako muži. K niečomu takémuto nedošlo od roku 2019. Pandémia následne poslala mimo trhu práce až 12 miliónov žien a desať miliónov mužov.

Prečo sa čaká na pracujúce matky

Sektory, v ktorých dominujú ženy, boli pandémiou zasiahnuté najviac. Či už ide o profesionálne gazdiné, ktoré tým majetnejším riadia domácnosť, opatrovateľky či inštruktorky. Obmedzený osobný kontakt a obavy z nákazy pripravili jednotlivé ekonomické odvetvia zo dňa na deň o mnohých, ale prevažne išlo o ženy.

Týka sa to aj manažérok, ktoré sa odrazu museli začať viac venovať svojim deťom, pretože škôlky a školy boli zatvorené.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa