Jeden z najbohatších ľudí sveta Elon Musk zvykol byť označovaný aj za filantropa. No až teraz sa zdá, že filantropiu začína brať vážnejšie. Bloomberg priniesol správu, že magnát podnikajúci v oblasti elektromobilov a vesmírnej turistiky daroval v priebehu 10 dní v novembri akcie spoločnosti Tesla v hodnote 5,7 miliardy dolárov na charitu. Je to mnohonásobne viac, než rozdal prostredníctvom svojej rovnomennej nadácie za dve desaťročia od jej založenia.

Rozhodnutie 50-ročného E. Muska darovať viac ako päť miliónov akcií jeho spoločnosti bolo zverejnené v pondelok večer, 14. februára.

Dosiaľ „len“ osemciferné sumy

Musk Foundation v posledných rokoch poskytla osemciferné sumy mestu Brownsville a miestnemu školskému systému v blízkosti jeho kozmodrómu v južnom Texase, usporiadala súťaž o 100 miliónov dolárov v boji proti klimatickým zmenám a milióny dolárov dala páru výskumníkov ochorenia covid-19.

Takmer všetci títo príjemcovia primárne spolupracovali s Igorom Kurganovom, profesionálnym hráčom pokru, z ktorého sa tiež stal filantrop. E. Musk ho nedávno získal na svoju stranu, aby udržiaval kontakt s príjemcami grantov a zvažoval ich návrhy.

I. Kurganov je spoluzakladateľom organizácie Raising for Effective Giving, organizácie vytvorenej skupinou pokrových hráčov, ktorá odporúča „vysoko efektívne charitatívne organizácie“.

Výkonný riaditeľ Muskovej rodinnej kancelárie Jared Birchall a Aaron Beckman, vedúci manažér správy akcií spoločnosti Tesla, na žiadosti o vyjadrenie nereagovali. E. Musk nezvykne zverejňovať svoje dary, aj jeho daňové dokumenty majú niekoľkoročné oneskorenie.

Veľa či málo?

Alixandra Baraschová, docentka marketingu na New York University, Muskov najnovší dar okomentovala slovami: „Keď sa pozriem na tie sumy, hovorím si: 'Sú to milióny dolárov, je to veľa peňazí'.“ No pokračuje: „Ale nie je to nič v porovnaní s tým, akú má hodnotu (majetku, pozn. red.).“

Podľa Bloomberg Billionaires Index osobný majetok E. Muska dosiahol zatiaľ hodnotu 227 miliárd dolárov. Dar vo výške 5,7 miliardy dolárov akcií Tesly by mohol byť znakom toho, že zrýchľuje tempo darovania – ale neznamená to, že v skutočnosti poslal veľa na charitu.

Najnovší dar pravdepodobne dostala Muskova nadácia, povedal Brian Mittendorf, profesor z Ohio State University, ktorý študuje neziskové organizácie. No verejnosť sa zrejme nikdy nedozvie, kam väčšina peňazí ide, pokiaľ sa sám miliardár nerozhodne zdieľať tieto informácie na sociálnych sieťach.

Muskove novembrové obdarovávanie prišlo v čase, keď sa s politikmi sporil o platení daní. Generálny riaditeľ Tesly na Twitteri uviedol, že za tento rok zaplatí viac ako 11 miliárd dolárov na daniach.

Ďalšie dôležité správy

WA 4 Boca Chica -  Prototyp vesmírnej lode Starship SN15 americkej spoločnosti SpaceX, ktorý  po skúšobnom lete prvýkrát úspešne pristál na  základni Boca Chica v americkom štáte Texas v stredu večer 5. mája 2021.  Prototyp lode, ktorá má letieť na Mars, dosiahol po štarte zo základne Boca Chica v americkom štáte Texas výšku približne desať kilometrov a následné úspešne pristál. Počas letu vykonal sériu testovacích manévrov. Všetky štyri predošlé skúšobné lety prototypov tejto lode skončili výbu
Neprehliadnite

Elon Musk je presvedčený, že jeho vesmírna loď dosiahne obežnú dráhu tento rok