Zrušenie účtu v banke zväčša nie je rýchla ani lacná záležitosť. Klient by sa mal pripraviť na to, že ak má v rámci konta nastavené trvalé príkazy, inkasá, prečerpanie či platobnú kartu, môže celý proces trvať aj viac ako mesiac. Ak účet využíval kratšie ako rok, vo viacerých finančných domoch si za odchod bude musieť zaplatiť. Bez trestu za zrušenie účtu mu dovolia okrem internetových bánk mBank a Zuno odísť v Dexia banke, Volksbank a VÚB. Bezplatný môže mať odchod aj zo Slovenskej sporiteľne, ak si prípadné príkazy či inkasá majiteľ najčastejšieho balíka (Osobný účet) zruší cez internet. Ak by využil pobočku, za každé zrušené nastavenie zaplatí euro.

Bez poplatku je zrušenie konta v Tatra banke, tá si ale ako jediná pýta päť eur za zrušenie karty vydanej kratšie ako rok. Aj v tejto banke sa klient vie vyhnúť ďalším poplatkom, ak si príkazy či inkasá zruší cez internet. Najvyššiu sumu za odchod z banky má v cenníku ČSOB, rovných sedem eur. Konkurenčná UniCredit Bank aj Poštová banka pýtajú 6,64 eura. V prvej spomínanej si ale k tomu naúčtujú ešte 3,30 eura za zrušenie online bankingu. Ostatné banky za zrušenie možnosti obsluhovať účet cez internet poplatky nepýtajú.

Pre klienta, ktorý mal konto dlhšie ako rok, vďaka európskej smernici platí, že za odchod si od neho poplatok banky pýtať nesmú. Tiež ale môže zaplatiť za zrušenie ďalších služieb spojených s účtom, napríklad odstavenie inkás či trvalých príkazov.

Ako rýchlo banka konto definitívne vymaže, záleží najmä od toho, či je na účet naviazaná platobná karta a aká. „Plastové peniaze“ treba zväčša už pri žiadosti o zrušenie účtu odovzdať a hoci banky kartu zničia, pár dní až týždňov čakajú na prípadné dobehnutie už uskutočnených platieb. V sporiteľni pri elektronických neembosovaných kartách trvá zrušenie 8 dní, v Dexii a VÚB dva týždne. Ostatné banky hlásia zrušenie do jedného mesiaca, OTP Banka pri embosovaných kartách 45 dní. Čím dlhšie treba na koniec čakať, tým väčšia je pravdepodobnosť, že klient – hoci konto už nevyužíva – zaň ešte aspoň jeden mesiac navyše bude platiť. Bez poplatku v poslednom mesiaci má účet ČSOB, VÚB si účtuje alikvótnu časť za vedenie účtu. V Tatra banke balíček po žiadosti o jeho zrušenie zmenia na holý účet, ktorý stojí polovicu, klient ale dopláca za všetky uskutočnené transakcie.

Odkryť karty a prezradiť, koľko klientov si mesačne zruší konto, sa žiadnemu zo slovenských bankových domov nechcelo. Na otázku o číslach ani jedna z jedenástich oslovených bánk neodpovedala. Na otázku o najčastejších príčinách odchodu sa rozhodli odpovedať len tri, vrátane len „polročnej“ internetovej banky Zuno. Z nej odišli klienti, ktorí si účet zriadili len pre krátkodobé zhodnotenie peňazí. Keď si zúročené financie vytiahli, zrušili aj účet. V OTP Banke je častou príčinou zrušenia účtu splatenie úveru. Vo Volksbank si klienti rušia zväčša „druhé účty“. Ďalším dôvodom je odchod do zahraničia.

Koľko stojí zrušenie účtu (v eurách)

Poplatok za zrušenie účtu**

Poplatok za zrušenie karty

Poplatok za zrušenie inkasa

Poplatok za zrušenie trvalého príkazu

ČSOB

7

0

0,5/2,0*

0,5/2,0*

Dexia banka

0

0

0

0

mBank

0

0

0

0

OTP Banka

3,35

0

0,7

0/1*

Poštová banka

6,64

0

1,36

1,36

Slovenská sporiteľňa

0

0

0/1*

0/1*

Tatra banka

0

5

0/2*

0/2*

UniCredit Bank

6,64+3,30 (rušenie IB)

0

0/1,66*

0/1,66*

Volksbank

0

0

0

0

VÚB

0

0

0

0

Zuno

0

0

0

0

*Prvý údaj platí pri elektronickom zrušení, druhý na pobočke

**Ak ho má klient kratšie ako rok

Prameň: Údaje jednotlivých bánk

Aké sú vaše skúsenosti s bankovými službami? Podeľte sa o ne v diskusii.

Nabudúce: Ako v praxi prebiehalo rušenie účtov v jednotlivých bankách

Ilustračné foto na titulke - Milan Illík