• Na základe dedičstva som sa stal spoluvlastníkom pozemku po rodičoch. Moji súrodenci svoje časti pozemku predali. Nový vlastník chcel odkúpiť aj môj podiel na pozemku, ale ja som odmietol. Teraz mi prišla zo súdu žaloba, podľa ktorej mi môj podiel na pozemku chce nový vlastník vziať a ja zaň dostanem nejaké peniaze. Keďže nový vlastník pozemku má väčšinový podiel, neviem, čo s tým mám urobiť. Musím moju časť pozemku takto nútene predať?

Zákonná úprava obsiahnutá v Občianskom zákonníku rozoznáva medzi podielovým a bezpodielovým spoluvlastníctvom. Bezpodielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi.

Podľa Občianskeho zákonníka môže byť vec vo vlastníctve viacerých vlastníkov. Pri podielovom spoluvlastníctve tá istá vec patrí viacerým osobám a podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k určitej veci.

Čiže každému spoluvlastníkovi prislúcha určitý podiel z celkového vlastníctva, ktorý vyjadruje mieru účasti spoluvlastníkov na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci. Podiely spoluvlastníkov sa vyjadrujú bežne určeným zlomkom v pomere k celku, napríklad jeden ku dvom, jeden ku trom.

Platí, že z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej veci sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne. O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov.

Zrušenie spoluvlastníctva pozemku

Právo užívať vec, ktorá patrí vlastníkovi, prislúcha pri podielovom spoluvlastníctve všetkým spoluvlastníkom spoločne. Mierou oprávnení každého z nich je ich spoluvlastnícky podiel.

Za tohto stavu je v prvom rade vecou spoluvlastníkov, aby sa o tom, ako budú spoločnú vec užívať, sami dohodli. Predpokladá to aj ustanovenie § 139 Občianskeho zákonníka, ktoré umožňuje, aby sa spoluvlastníci v prípade nezhody o svojich právach a povinnostiach obrátili na súd.

Pri rovnosti hlasov alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd. Ak si teda spoluvlastníci nebudú vedieť sami upraviť užívanie spoločnej veci, rozhodne o spôsobe spoločného užívania súd na základe citovaného ustanovenia. Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.

Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní. Ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

Ak nedôjde medzi spoluvlastníkmi k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd.

Ak je to možné, súd nariadi rozdelenie veci tak, že jednotliví spoluvlastníci budú užívať určité im vydelené časti spoločnej veci. V prípadoch, ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom.

To je aj váš prípad, pretože podľa toho, čo ste uviedli v svojej otázke, druhý spoluvlastník pozemku dal návrh na zrušenie spoluvlastníctva a navrhol, aby bol pozemok jeho a vy aby ste za svoj podiel dostali primeranú finančnú náhradu.

Treba povedať, že výška spoluvlastníckeho podielu nie je rozhodujúcim faktorom pre rozhodnutie súdu, ktorému spoluvlastníkovi vec prikáže. Pri vyporiadaní súd síce prihliada na veľkosť podielov, ale aj na účelné využitie veci.

Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov. Podľa § 142 ods. 2 Občianskeho zákonníka súd z dôvodov hodných osobitného zreteľa nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

Dôvodmi hodnými osobitného zreteľa, pre ktoré súd nezruší a nevyporiada podielové spoluvlastníctvo podľa § 142 ods. 2 Občianskeho zákonníka, sú okolnosti prevažne subjektívneho charakteru tak na strane žalovaného, ako aj na strane žalobcu. Podľa judikatúry sú takýmito dôvodmi najmä zdravotný stav, vek a sociálna situácia, stav odkázanosti na bývanie v spornej nehnuteľnosti, nedostatok možnosti uspokojiť svoje bytové potreby inde alebo osobné väzby na nehnuteľnosť.

Pri zrušení a vysporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novo vzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novo vzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznuce na nehnuteľnosti.

28797>Právna poradňa: Používatelia s prístupom do Zóny eTREND môžu 28797>zadať otázku spolupracujúcim právnikom na účet vydavateľa.

Foto – Profimedia.cz