Onedlho pôjdem do banky podpisovať úverovú zmluvu k hypotéke. Od banky som dostala návrh zmluvy na prezretie. Nepáči sa mi však, že v zmluve sa spomína odplata vo výške 1,5%. Nerozumiem tomuto pojmu. Banka ma vopred na žiadnu odplatu navyše neupozornila. Ani moji známi, ktorí si brali hypotéku pred pol rokom nič podobné v zmluve nemali.
Nemusíte sa ničoho obávať. Nový Zákon o úveroch na bývanie č. 90/2016 Z. z., ktorý vstúpil do platnosti 21. marca 2016, predpísal bankám, aké povinné náležitosti musia mať úverové zmluvy. Jednou z 29 náležitostí je aj ustanovenie o odplate.
Odplatu definuje § 1 Nariadenia vlády č. 87/1995 Z. z.. Odplata sa vyjadruje v percentách a vypočítava zo súčtu úrokovej sadzby a ostatných bankových poplatkov spojených s úverom, ako napríklad poplatok za poskytnutie úveru, ocenenie nehnuteľnosti, poistenie prostredníctvom banky.
Ak je vaša úroková sadzba vo výške 1,5% p. a. a banke neplatíte iné poplatky, rovnako aj výška odplaty spomenutá v úverovej zmluve je rovnaká, teda 1,5%. Odplata určite neznamená žiadny poplatok, ktorý by navyše účtovala banka.
Klienti sa často pýtajú, do akej výšky im môže v budúcnosti vzrásť úroková sadzba. Samozrejme to záleží na aktuálnej situácii na trhu a najmä vývoja úrokovej sadzby Euribor, avšak táto výška nie je zákonom obmedzená.
Na druhej strane je stanovená najvyššia prípustná výška odplaty ako dvojnásobok priemernej ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN) bánk a pobočiek zahraničných bánk pre jednotlivé typy novoposkytnutých spotrebiteľských úverov za kalendárny štvrťrok predchádzajúci uzavretiu spotrebiteľskej zmluvy.
Nakoľko priemerná RPMN za 1. štvrťrok tohto roka dosiahla 3,06 % pri úveroch so splatnosťou nad 10 rokov, tak súčasná najvyššia možná prípustná výška odplaty je 6,12 %.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.



