pravna_pytajtesa
pravna_pytajtesa

pravna_odpovede
pravna_odpovede

Som jediný konateľ v spoločnosti s ručením obmedzeným. Od 01.06.2010 som nahradil vo funkcii predchádzajúceho konateľa. V eseročke došlo aj k zmene sídla a prevodu obchodných podielov v spoločnosti. Pri registrácii zmien v obchodnom registri sa však vyskytol problém a ako konateľa ma registrový súd zapísal až od 07.07.2010. Dňa 12.07.2010 som nahlásil uvedené zmeny na daňový úrad a živnostenský úrad. Úradník živnostenského úradu však odo mňa okrem aktuálneho výpisu z obchodného registra požadoval aj zápisnicu z valného zhromaždenia, na ktorom som bol ustanovený do funkcie konateľa. Keď som sa ho spýtal na dôvod, dostal som odpoveď, že podľa živnostenského zákona je potrebné zmeny vo funkcii konateľa nahlásiť živnostenskému úradu v lehote 15 dní. A že pravdepodobne spoločnosť dostane od živnostenského úradu pokutu vo výške 66 EUR.      

Podľa ustanovenia § 49 ods. 1 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (Živnostenský zákon) v platnom znení je podnikateľ povinný oznámiť živnostenskému úradu všetky zmeny týkajúce sa údajov a dokladov ustanovených na ohlásenie živnosti a predložiť o nich doklady spôsobom uvedeným v § 46 v lehote do 15 dní od vzniku týchto zmien, ak tento zákon neustanovuje inak. Z tohto pohľadu bola požiadavka úradníka živnostenského úradu oprávnená. Rozdielny je praktický dopad tejto požiadavky v konfrontácii s procesom registrácie zmien údajov o spoločnosti s ručením obmedzeným v obchodnom registri.

O zmenách v spoločnosti rozhoduje vo väčšine prípadov valné zhromaždenie. Schválené zmeny je následne potrebné zapísať do obchodného registra. V prípade, že zápis zmien prebieha na registrovom súde bez problémov, registrový súd zapíše navrhované zmeny do obchodného registra v lehote 5 pracovných dní od podania návrhu. Vtedy spoločnosť nemá problém dodržať zákonnú 15 - dňovú lehotu na oznámenie zmien živnostenskému úradu. Situácia sa komplikuje, ak registrový súd z rôznych dôvodov odmietne vykonať zápis zmeny do obchodného registra a dotknutá spoločnosť musí podať námietky. Celý registračný proces sa v takom prípade predĺži o dobu konania o námietkach. Ak registrový súd námietkam nevyhovie, navrhované zmeny do obchodného registra nezapíše.

Vaše vymenovanie za konateľa spoločnosti na valnom zhromaždení nadobudlo účinnosť k dátumu vymenovania do funkcie. Pri striktnom výklade § 49 ods. 1 živnostenského zákona by spoločnosť musela oznámiť zmenu konateľa živnostenskému úradu do 15 dní odo dňa vymenovania do funkcie valným zhromaždením. A to napriek tomu, že zmena konateľa ešte nebola zapísaná do obchodného registra. Registrový súd však v konečnom dôsledku nemusí vyhovieť návrhu spoločnosti na zápis zmeny konateľa do obchodného registra. V takom prípade bude mať nový konateľ problém dokazovať napríklad banke, daňovému úradu alebo v komunikácii s obchodnými partnermi, že je novým štatutárom spoločnosti. Okolnosti dotlačia spoločnosť k tomu, že bude nútená zosúladiť skutočný stav so stavom zapísaným v obchodnom registri. Pravdepodobne to v praxi skončí tak, že spoločnosť podá nový návrh na zápis zmeny konateľa do obchodného registra. 

Popísaný postup živnostenského úradu pri oznamovaní zmien pozoruje autor v praxi vyše polroka. Živnostenský úrad pri registrácii zmien v spoločnosti považuje za smerodajný dátum, kedy spoločnosť rozhodla o zmenách a nie dátum, kedy tieto zmeny registrový súd zapísal do obchodného registra. Pri nedodržaní 15–dňovej lehoty na oznámenie zmien živnostenský úrad môže spoločnosti uložiť pokutu. Tento postup živnostenského úradu považuje autor za nesprávny. V prípade uloženia pokuty možno preto odporučiť podanie odvolania proti rozhodnutiu živnostenského úradu.

Autor pracuje v advokátskej kancelárii BENČÍK & PARTNERS.