Hoci na začiatku minulého týždňa cena ropy klesala. Od stredy však nastal obrat. Trhy sa však aj naďalej obávajú problémov ekonomiky kvôli obchodnej vojne medzi USA a Čínou. Peking a Washington sa síce dohodli, že začiatkom októbra uskutočnia rozhovory na vysokej úrovni, no výsledok je neistý. Viacerí analytici preto ostávajú skeptickí. Ekonómovia stále poukazujú na to, že fundamenty trhu pokračujú v oslabovaní a šance na zlepšenie vývoja ekonomiky budú závisieť od vyriešenia súčasného konfliktu medzi Čínou a USA.

Nižšie zásoby

Trhy promptne zareagovali aj na správu, že zásoby ropy v Spojených štátoch minulý týždeň klesli, a to už tretí týždeň po sebe. Takmer sa dostali na ročné minimum.

V týždni do 30. augusta sa znížili o 4,8 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) na 423 miliónov barelov. Rozsah poklesu tak bol takmer dvojnásobný oproti predpokladom analytikovi, ktorí počítali s poklesom o 2,5 milióna barelov. Navyše, konečný stav zásob je najnižší od októbra 2018.

Pokles zaznamenali aj zásoby v americkom ropnom uzle v oklahomskom Cushingu. Klesli o 230-tisíc barelov na najnižšiu úroveň od vlaňajšieho decembra.

Cena severomorskej referenčnej ropy Brent sa v závere týždňa uzavrela na úrovni 61,54 dolárov za barel (159 litrov). V rovnakom období vlaňajška bola nad 75 dolárov za barel. Ľahká americká ropa sa obchodovala za 56,56 dolárov za barel.

„Ak obchodné napätie bude eskalovať aj naďalej, rast dopytu po rope sa ešte viac spomalí a povedie k ďalšiemu zníženiu cien," uviedol komoditný analytik UBS Giovanni Staunovo v analýze trendov ropného trhu na rok 2020.

Pod rast ceny sa podísala aj správa, že za nového ministra energetiky Saudskej Arábie vymenovali princa Abdulaziza bin Salmána. Ten uviedol, že piliere saudskoarabskej ropnej politiky sa meniť nebudú a obmedzovanie produkcie by malo ostať v platnosti dlhé obdobie. Navyše, uvažuje sa aj nad ďalšími škrtmi v objeme ťažby.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa