

Som v pracovnom pomere a súčasne mám živnosť. Čo prípade, že skončím pracovný pomer? Musím živnosť zrušiť alebo prerušiť, aby som neprišiel o podporu v nezamestnanosti?
Pri odpovedi na otázku týkajúcu sa nároku na dávky v nezamestnanosti je potrebné vychádzať zo zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení. Vo všeobecnosti sa nárok na dávku v nezamestnanosti viaže na splnenie podmienky najmenej 2 rokov (730 dní) poistenia v nezamestnanosti v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Z uvedeného vyplýva, že k vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti je potrebné splnenie základnej podmienky – poistenie v nezamestnanosti po dobu minimálne 2 rokov v období posledných 3 rokov a zaradenie do evidencie nezamestnaných.
Do evidencie uchádzačov o zamestnanie je zaradená osoba, ktorá
- nie je zamestnanec;
- neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť;
- nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie, alebo cudzine;
- vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.
Pod pojmom „neprevádzkovanie ani nevykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti“ sa rozumie zrušenie ale aj pozastavenie živnosti.
K vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti je teda postačuje prerušenie živnosti, pričom musia byť splnené aj ostatné uvedené podmienky. Prerušenie živnosti musí byť príslušným úradom (sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa) oznámené. písomne vrátane podania odhlášky z povinného poistenia.
Autorka odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch