Slováci obľubujúci investovanie do virtuálnych mien sa môžu tešiť. Daňovo-odvodová záťaž sa pri nich od roku 2024 zníži. Národná rada SR schválila pred pár dňami návrh novely zákona o dani z príjmov, ktorá zavádza viacero noviniek.

Daňové zaťaženie fyzických osôb z predaja virtuálnej meny sa bude po novom riadiť tzv. „časovým testom“. Ak virtuálnu menu investori predajú až po uplynutí jedného roka od jej nadobudnutia, príjem z tejto transakcie bude zdaňovaný zníženou sadzbou dane vo výške 7 percent.

Pokiaľ ju predajú skôr, príjmy z tejto transakcie budú zahrnuté do základu dane a zdaňované podľa bežných pravidiel. Po novom sa nebudú zdaňovať platby kryptomenami do výšky 2 400 eur ročne. Ministerstvo financií vyčíslilo finančný vplyv novely na zhruba 30 miliónov eur ročne. Čo to prinesie do praxe?  

Zmeny v legislatíve

Na trhu je aktuálne viac ako dvadsaťšesťtisíc rôznych kryptomien. Ktorá z nich bude na konci dňa úspešná o päť či desať rokov, je nateraz otázne. Radosť z dobrého zisku pri virtuálnych menách však doteraz mnohým Slovákom „kazila“ nemalá povinnosť, ktorá sa im celkový výnos znížila až o 33 až 39 percent, kvôli daniam a zdravotnému odvodu.

Fyzická osoba (nepodnikateľ) platila daň 19 percent alebo 25 percent (v závislosti od ročného príjmu) a k tomu v oboch prípadoch zaplatila ešte zdravotný odvod 14 percent. Ak si to spočítame, tak zdanenie príjmu fyzickej osoby z kryptomeny Slovákom prakticky zhltlo viac ako tretinu zisku. Odborníci z praxe uvádzali, že vysoké dane na tuzemskom trhu môžu spôsobiť odliv majiteľov kryptomien na decentralizované burzy, prípadne do iných krajín.

Návrh schválenej novely zákona o dani z príjmov mal významným spôsobom uľahčiť investovanie a sporenie bežným občanom, aj v rámci dlhodobého investičného sporenia a budúceho celoeurópskeho dôchodkového sporenia. „Súčasné zdaňovanie príjmov z cenných papierov a kryptomien je v rozpore s cieľom podporovať dobrovoľné formy sporenia na dôchodok,“ konštatuje pre TREND Július Činčala, partner daňovo poradenskej skupiny Kreston Slovakia.  

Pravdou je, že po znížení daní z príjmov z kryptomien volali nadšenci kryptomien aj podnikateľské kruhy už dlhý čas. Aktuálne daňovo-odvodové zaťaženie príjmov z predaja kryptomeny u fyzických osôb je jedno z najvyšších v rámci Európskej únie, potvrdzuje pre TREND Vladimíra Mačuhová, daňová poradkyňa spoločnosti Highgate Law & Tax.   

„Preto je novela vrelo vítaná u investorov aj podnikateľov. Prináša impulz podpory a oživenia tohto odvetvia na Slovensku. Treba podotknúť, že sme len na začiatku cesty. Oblasť kryptoaktív a na ňu nadväzujúce metaverzum (pozn. redakcie – prepojená sieť virtuálnych svetov) a Web 3.0, sa vyvíjajú veľmi rýchlo,“ objasňuje daňová poradkyňa.   

Trh zmeny víta, ale s otáznikom

Nižšia daňová sadzba a zrušenie zdravotných odvodov je na jednej strane pre investorov pozitívna správa, zamýšľa sa Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ spoločnosti Partners Investments.

„Na druhej si nemyslím, že motivácia do takýchto nástrojov by malo byť v záujme štátu. Na trhu sú k dispozícii široko diverzifikované investičné nástroje, vhodnejšie pre bežných retailových investorov na zhodnocovanie ich úspor a budovanie aktív napríklad na dôchodok,“ objasňuje pre TREND.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa