Súčasná výška rodičovského príspevku je 220,7 eura a každoročne sa valorizuje v závislosti od rastu životného minima. Návrh novely zákona počíta s razantným zvýšením na 370 eur mesačne pre rodiča, ktorý pred nástupom na rodičovskú dovolenku čerpal aj materské dávky. Pre rodičov, ktorí nesplnili podmienky na poberanie materského bude výška rodičovského príspevku vo výške 270 eur mesačne.

Podľa ministra práce Jána Richtera zvýšenie pocíti 140-tisíc ľudí. Jeho rezort tiež navrhuje zaviesť aj prechodné ustanovenie, ktoré bude vylučovať valorizačný systém zvyšovania rodičovského príspevku, keďže jeho novú výšku bude definovať samotná novela zákona. Ak by sa suma na budúci rok odvíjala od valorizácie, bola by na úrovni 226,2 eura. V prípade schválenia bude zákon platiť od prvého januára budúceho roka.

U susedov je systém flexibilnejší

Kvalitnejšie nastavené podmienky a vyššiu sumu rodičovského príspevku majú v Českej republike. Rodičovský príspevok sa poskytuje rodičovi alebo opatrovníkovi do štyroch rokov veku dieťaťa. Celková suma, ktorú môžu počas tohto obdobia vyčerpať je

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa