Európska centrálna banka (ECB) by mohla úrokové sadzby zvyšovať v júli tohto roku. Plán postupného zvyšovania sadzieb by banka mohla predstaviť už počas zasadnutia, ktoré sa uskutoční 9. júna. Tento predpoklad vyslovil guvernér estónskej centrálnej banky Madis Müller.

Business,Mans,Standing,On,Calculator.,Interest,Rate,Financial,And,Mortgage
Neprehliadnite

Úvery dražejú a ľudia dávajú bankám peniaze zadarmo

Miera inflácie v eurozóne sa v priemere pohybuje na úrovni 7,5 percenta, čo je takmer štvornásobok v porovnaní s inflačným cieľom ECB. To vytvára tlak na to, aby ECB vrátila monetárnu politiku „do normálu“ rýchlejšie v porovnaní s pôvodnými plánmi. ECB by tak mala ukončiť nakupovanie aktív a postupne by mala začať zvyšovať úrokové sadzby.

„Mohli by sme hovoriť o tom, či by sme nemali ukončiť program nákupu aktív o niekoľko týždňov skôr. Témou na stole je zvyšovanie úrokových sadzieb, ktoré by sme nemali príliš odďaľovať,“ povedal M. Müller.

Podľa jeho slov aktuálne ekonomické údaje potvrdzujú, že nastavenie monetárnej politiky nie je vhodné vzhľadom na tempo inflácie a inflačné očakávania. Ak by sadzby ECB zvyšovala už v júni, nedodržala by svoj pôvodný plán, podľa ktorého najprv ukončí program nákupu aktív a následne bude zvyšovať úrokové sadzby.

„Nie som si istý, že by sme mali rozhodnúť o zvýšení sadzieb už v júni. Možno by sme mohli hovoriť o svojich očakávaniach okolo zvyšovania úrokových sadzieb. Z môjho pohľadu by sme sa mali sústrediť na ďalšie stretnutie,“ poznamenal M. Müller. Nasledujúce zasadnutie predstaviteľov ECB sa uskutoční 21. júla.

Na ilustračnej snímke bytové domy v bratislavskej mestskej časti Petržalka.
Neprehliadnite

Ceny bývania nemá čo zastaviť. Bublina sa nafukuje ďalej

Ďalšie dôležité správy