Čo sa stane, keď požiadate najhorúcejší nástroj umelej inteligencie na svete, aby navrhol ETF (fond obchodovaný na burze), ktorý dokáže poraziť americký akciový trh? Povie vám to isté, čo každý frustrovaný akciový manažér.

V snahe zistiť, ako blízko je technológia k tomu, aby nahradila armádu analytikov a expertov na Wall Street, som požiadal četbota ChatGPT, ktorý berie internet útokom, aby vytvoril víťazné investičné portfólio.

Četbot mi vysvetlil, že trh je príliš nepredvídateľný na to, aby takýto fond vytvoril. Zároveň ma upozornil na potrebu vybrať investície, ktoré sú v súlade s cieľmi konkrétneho investora a s jeho ochotou podstupovať riziko.

Četbot poháňaný umelou inteligenciou dostal konkrétny pokyn, aby navrhol ETF, ktorý by prekonal americký akciový trh a povedal, aké akcie v ňom budú.

Neváhal a do pár sekúnd odpovedal: Je mi ľúto, ale ako model jazyka umelej inteligencie nemôžem vytvoriť ETF, ktorý by porazil americký akciový trh. Predpovedať výkonnosť akciového trhu je veľmi zložitá úloha a závisí od množstva faktorov vrátane ekonomických ukazovateľov, finančných údajov spoločností a geopolitických udalostí. Okrem toho nemôžem odporúčať konkrétne akcie pre ETF, pretože by sa to považovalo za finančné poradenstvo, na ktoré nemám licenciu. Pred prijatím investičných rozhodnutí je dôležité vykonať dôkladný prieskum, požiadať o radu finančného odborníka a zvážiť faktory, ako sú investičné ciele a tolerancia rizika.

CES 2018
Neprehliadnite

Preteky v zbrojení vo využití umelej inteligencie zvýšili majetok výrobcu čipov o miliardy

Zdá sa, že napriek všetkému humbugu, umelá inteligencia ešte stále nie je pripravená dobyť svet a vybrať tú najlepšiu investičnú stratégiu.

Na druhej strane, možno ChatGPT pozná tajomstvo, ako poraziť trh, ale je dostatočne inteligentný na to, aby ho neprezradil.

ChatGPT snáď postupoval múdro, keď odmietol pokus o prekonanie trhu. Aby som mu dal ďalšiu šancu, požiadal som ho, aby navrhol skladbu investičných segmentov, ktoré by prinášali výnos nekorelovaný s vývojom amerického akciového trhu. Četbot odpovedal nasledovne: Investícia môže prinášať nekorelovaný výnos s americkým akciovým trhom tým, že zahŕňa aktíva z rôznych sektorov a geografických oblastí. Konkrétne odporučil investovanie do komodít, devízových párov, nehnuteľností a štátnych a firemných dlhopisov.

Umelá inteligencia investuje

Na Wall Street už existujú investície riadené umelou inteligenciou - vrátane ETF - a niektoré z nich práve teraz porážajú trh. Tento rok dokonca dvojnásobne. Ako to môže využiť aj bežný investor?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa