Na rozdiel od minulosti už podnikateľ neoznamuje daňovému úradu, že začína vo svojom biznise používať auto. Oznamovaciu povinnosť má len pri zániku daňovej povinnosti, to znamená ak preruší alebo ukončí živnosť. Po skončení zdaňovacieho obdobia SZČO podá do konca januára daňové priznanie k dani z motorových vozidiel.

Daň za automobil sa ráta na dni. Daňová povinnosť vzniká od do dňa použitia vozidla a zaniká dňom, kedy sa motorové vozidlo prestalo používať v podnikaní. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej tristošesťdesiatpätiny (v prestupnom roku ako súčin jednej tristošesťdesiatšestiny z ročnej sadzby dane) a počtu dní, kedy sa vozidlo používalo na podnikanie.

Ak má spoločnosť, ktorá vstupuje do likvidácie v obchodnom majetku motorové vozidlo, musí preukázať, že pri ňom zanikla daňová povinnosť, to znamená, že sa prestalo používať na podnikanie. Spoločnosti nie je povinná platiť od nasledujúceho dňa daň z motorových vozidiel. Toto nie je naviazané na podmienku vyradenia motorového vozidla z účtovníctva spoločnosti. Zánik daňovej povinnosti treba oznámiť do 30 dní od zániku daňovej povinnosti. 

Firemné vozidlo v majetku firmy

Firemné auto znamená, že podnikateľ ho má zapísané v obchodnom majetku. Do výdavkov si v takomto prípade dá všetky náklady na technickú či emisnú kontrolu, povinné a havarijné poistenie či daň z motorových vozidiel. Medzi výdavky si môže započítať tiež prípadné opravy, parkovné, náklady na zakúpenie diaľničnej známky a odpisy. Náklady na pohonné látky si účtuje v 100 % na základe evidencie jázd alebo paušálne vo výške 80 % z nákupu pohonných hmôt.

Súkromné vozidlo

A živnostník používa svoje súkromné vozidlo, účtovať si môže daň z motorových vozidiel a základnú náhradu určenú zákonom. Za kilometer jazdy je to 0,183 eura. V prípade prívesného vozidla sa náhrada zvyšuje o 15 percent.

Okrem toho si účtuje aj náhradu za spotrebované pohonné látky. Spotreba benzínu sa počíta na základe údajov v technickom preukaze. Cena za pohonné látky sa preukazuje buď na základe dokladu o nákupe, alebo na základe údajov z oficiálnych webových stránok uvádzajúcich priemerné ceny pohonných látok v SR.

Od januára 2014 môže SZČO použiť na benzín či naftu paušál - do výdavkov si dá 50 % a základnú náhradu si neúčtuje. Okrem toho si môže započítať daň z motorových vozidiel, parkovné alebo diaľničnú známku nie však poistku či opravy.

Čo s nadspotrebou

Živnostník používa osobné auto výlučne na jazdy v meste. Ročne najazdí približne 7 000 kilometrov. V technickom preukaze je uvedená len jedna spotreba paliva, a to 5,9 litra na 100 kilometrov. Toto je kombinovaná spotreba, ktorá sa pri jazde v meste nedá dodržať. Ako má postupovať pri účtovaní paliva? Môže si internou smernicou zvýšiť spotrebu podľa skutočného stavu, napríklad o 20 %, alebo sa musí držať spotreby uvedenej v technickom preukaze?

"Internou smernicou si spotrebu môžu podnikatelia určovať len pri používaní nákladných automobilov alebo pracovných mechanizmov. Pri používaním osobného automobilu je možnosťou prelitrovanie. Túto službu (nie je to ani zdĺhavá, ani finančne náročná procedúra) poskytujú zväčša všetky prevádzky autoservisov, kde robia aj STK," hovorí odborníčka na dane, odvody a účtovníctvo Dana Tonkovičová z firmy Lucra team.

Vozidlo na lízing

V prípade, ak má podnikateľ vozidlo na lízing, môže si uplatniť daň z motorových vozidiel, odpisy z celkovej istiny rovnomerne počas trvania lízingovej zmluvy, povinné zákonné a havarijné poistenie, výdavky na pohonné hmoty, na opravu a údržbu.

Technické zhodnotenie môže vykonať len so súhlasom lízingovej spoločnosti. Pri odpisovaní nepoužije rovnomerné či zrýchlené odpisovanie, ale výšku odpisu určí pomernou časťou, ktorá pripadá na každý mesiac doby prenájmu.

Požičané auto

Ak živnostník používa požičané auto, mala by existovať zmluva, na základe ktorej sa určí, kto zaplatí daň z motorových vozidiel. Do daňových výdavkov si môže podnikateľ započítať cenu za nájom, výdavky na pohonné hmoty či náklady na opravu a údržbu, parkovné. Paušálnu náhradu si podnikateľ účtovať nemôže. Poistné nie je možné zahrnúť medzi daňové výdavky.

Seriál Daňové a odvodové rady pripravujeme s odborníčkou na dane, odvody a účtovníctvo zo spoločnosti LUCRA team Danou Tonkovičovou.