

Predávame rodinný dom a medzitým staviame nový. Približne 7 mesiacov, medzi predajom starého a dokončením nového domu budeme bývať v podnájme. Prosím Vás o radu, ako postupovať ohľadom trvalého pobytu.
Mohli by sme s novým vlastníkom nášho domu spísať dohodu, v ktorej by nám povolil ponechať si trvalý pobyt dočasne u neho? Postačí nám na tento čas prechodný pobyt v podnájme, alebo máme aj inú možnosť, keďže nový dom staviame v tej istej obci? Na pošte už máme objednaný P.O. BOX na doručovanie poštových zásielok.
Právna úprava trvalého pobytu je obsiahnutá v zákone č. 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky v platnom znení. Trvalý pobyt má občan len v budove alebo jej časti, ktorá je označená súpisným číslom alebo súpisným a orientačným číslom a je určená na bývanie, ubytovanie, alebo na individuálnu rekreáciu. Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k budove ani k jej vlastníkovi a má len administratívny charakter. Znamená to, že osoba prihlásená na trvalý pobyt nezískava k nehnuteľnosti, ktorú má uvedenú v občianskom preukaze žiaden nájomný, nie to ešte vlastnícky vzťah.
K prihláseniu na trvalý pobyt je potrebné okrem platného občianskeho preukazu predložiť doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy alebo jej časti. Ak občan hlásiaci sa na trvalý pobyt nie je vlastníkom alebo spoluvlastníkom budovy, predloží písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s úradne osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy.
Každý občan Slovenskej republiky je povinný mať v jednom momente len jeden trvalý pobyt. Vašu situáciu nie je možné riešiť tak, že by ste si zrušili trvalý pobyt a na 7-mesačné obdobie mali registrovaný len prechodný pobyt. Prvá alternatíva riešenia je načrtnutá už v otázke. Áno, je možné dohodnúť sa s novým vlastníkom rodinného domu, aby ponechal predchádzajúcim vlastníkom dočasne trvalý pobyt v tejto nehnuteľnosti. Nie je k tomu potrebná ani osobitná písomná zmluva, keďže predchádzajúci vlastníci majú v tejto nehnuteľnosti už trvalý pobyt registrovaný. Nový vlastník nehnuteľnosti má poistku, že kedykoľvek môže predávajúcim rodinného domu trvalý pobyt podľa aktuálneho znenia zákona zrušiť. Toto riešenie záleží na benevolencii nového vlastníka rodinného domu.
Je logické, že trvalý pobyt nemôže mať občan registrovaný na P.O.BOX-e. Trvalý pobyt možno mať len v budove označenej súpisným číslom. Keďže Váš rozostavaný dom nie je ešte skolaudovaný, nemá ani súpisné číslo. Nemôžete mať teda v ňom ani predčasne registrovaný trvalý pobyt. Tadiaľ cesta nevedie. Ak teda nový vlastník nebude naklonený myšlienke, že si trvalý pobyt ponecháte v starom rodinnom dome, nezostane nič iné, ako nájsť vlastníka inej nehnuteľnosti, ktorý trvalý pobyt dovolí registrovať na jeho adrese. Takouto osobou môže byť aj vlastník bytu, v ktorom budete v podnájme. Pri hľadaní podnájmu možno odporučiť nájsť si takého prenajímateľa, ktorý bude s registráciou trvalého pobytu dopredu súhlasiť.
Autor pracuje v advokátskej kancelárii BENČÍK & PARTNERS.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.