Vo všeobecnosti platí, že ľudia, ktorí zarábajú málo, a tí vo vyššom veku, by v druhom pilieri byť nemali. Táto veľmi povrchná poučka má svoje rácio. Nízkopríjmové skupiny ľudí sú zvýhodnené pri výpočte dôchodku z prvého štátneho piliera prvkom solidarity.

Lepšie zarábajúci seniori im de facto „prispievajú“ na vyššie dôchodky. Ak budú bonitnejší sporitelia v druhom pilieri, štát im ukrojí z menšej sumy. Ako potvrdzuje tabuľka, vo všeobecnosti by sa im oplatilo z druhého piliera neodísť.

Prijatím zákona o minimálnom dôchodku sa pre vysokopríjmových sporiteľov nezmení prakticky nič. Ľudia s malými platmi však budú mať o dôvod viac rozmýšľať o zotrvaní. Súčasný návrh počíta s tým, že každý, kto odpracuje tridsať rokov a bude počas tohto obdobia riadne poistený, by mal mať nárok na celkový dôchodok vo výške 300 eur.

Bez ohľadu na to, či mal počas svojho aktívneho života dostatočný príjem, a bez ohľadu na to, či si niekto sporil v druhom pilieri, alebo nie. Aj ľudia s minimálnou mzdou tak nebudú mať čo stratiť. Ak si v druhom pilieri nenasporia dosť, štát im automaticky dorovná do 300 eur z rozpočtu Sociálnej poisťovne. Návrh je „prodruhopilierový,“ komentoval pre TREND expert z Univerzity Mateja Bela Ján Šebo.

Tabuľka a kalkulačka: Vypočítajte si - mali by ste vystúpiť z II. piliera?

Zostavená tabuľka vychádza zo súčasnej situácie, no východiská sa môžu rýchlo zmeniť. „Žiaden odborník na kapitálové sporenie, ale ani konkrétny sporiteľ, nemôže poznať vývoj jeho vlastných vstupných parametrov počas života či budúci vývoj všetkých ekonomických vplyvov,“ upozorňuje hovorca Ministerstva práce Michal Stuška. Za pravdu mu dáva doterajší vývoj. Penzijné pravidlá sa menia až príliš často a najväčším rizikom pre sporiteľov ostáva politická nestabilita. Kým nebude mať starobné sporenie ústavnú ochranu, hociktorá vláda bude môcť dramaticky zmeniť pravidlá.

Podrobnosti o otváraní druhého piliera i špecifické situácie, keď všeobecné odporúčania neplatia sa dozviete v aktuálnom TRENDe číslo 10/2015. Prečítajte si tému čísla Komu sa oplatí druhý pilier a rozhovor s odborníkom o tom, že byť v druhom pilieri nestačí, treba, aby peniaze zarábali Ľuďom hrozí, že si nenasporia dosť.

Tabuľka a kalkulačka: Vypočítajte si - mali by ste vystúpiť z II. piliera?

TREND 10/2015